Astronomia - wprowadzenie do laboratorium Fizyki I

Szanowni Państwo,

na tej stronie będą się pojawiały "notatki" z wykładów i ćwiczeń, jako post-scriptum do dyskusji na zajęciach i po zajęciach.

Dziś dwie odpowiedzi na pytanie jednej z Pań.

1. Trudno określić temperaturę Słońca z dużą dokładnością. W zasadzie, pojęcie temperatury wymaga określonych założeń - o rozkładzie energii.

Obserwując powierzchnię Słońca, gdzie emisja światła ma charakter wielokrotnego rozpraszania fotonów, jakby w pudle imitujacym ciało doskonale czarne, powinniśmy założyć rozkład Plancka. Taką próbę przedstawia wykres poniżej

"Czy istnieje życie na innych planetach?" - relacja z pokazów

 

Sympatyczna Pani Profesor użyczyła do pokazów swojego sweterka, którego kolor przypomina Słońce, a na którym widnieją paski innych kolorów, tak jak linie absorpcyjne (np. żelaza, wapnia, sodu) w widmie Słońca. 

W czwartek 8 lutego 2024 roku z okazji kolejnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Instytucie Fizyki UMK odbyły się pokazy fizyczne dla uczniów pt. "Czy istnieje życie na innych planetach?". Były one organizowane wspólnie przez Katedrę Dydaktyki Fizyki i Pracownię Pokazów Fizycznych. Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK gościliśmy ponad 900 uczniów szkół podstawowych, liceów i techników.

Pokazy fizyczne dla uczniów pt. "Czy istnieje życie na innych planetach?"

planety

19 lutego 2024 roku, jak co roku w urodziny Mikołaja Kopernika, Katedra Dydaktyki Fizyki i Pracownia Pokazów Fizycznych przygotowały pokazy “astronomiczne” dla młodzieży szkół podstawowych i średnich. Ze względu na różne terminy ferii zimowych w różnych województwach dodatkowe pokazy fizyczne odbędą się 8 lutego 2024 roku. Wykłady rozpoczną się o godz. 9:00, 11:00, 13:00 i 14:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26) w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu.

Dziękuję, i do zobaczenia za rok!

Szanowny Panie Dziekanie, Pani Dziekan, Panie Profesorze, Panie Doktorze, Pani Kasiu, Pani Joanno, Panie Mikołaju, Koledzy

bardzo dziękuję za udział oraz piękne wystąpienia i warsztaty. Obecność nauczycieli do ostatniego momentu, klasy szkolne, goście z Rumi, Strzelna i Olsztyna świadczą o powodzeniu Seminarium naszej Katedry.

    

Następne pokazy już 19 lutego: wypatrujcie na naszych stronach intnernetowych.

Zaproszenie na XVI Seminarium

Drodzy Państwo,

w całej liście zaproszeń na najbliższe dni 

(w tym do Kamienicy Inicjatyw w Toruniu, jutro, tj. w czwartek 07/12/2023 na godz. 11:00 - wykład prof. G. Karwasza "Czy człowiek pochodzi od małpy?")

nie może zabraknąć zaproszenia na nasze XVI Seminarium Mikołajkowe.

Zaczynamy o godz. 14:15 wykladem prof. G. Karwasza dla licealistów "Podwójna natura światła". 

Zaproszenie na konferencję "Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu"

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń we współpracy we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu z serdecznie zaprasza na konferencję naukową „Mikołaj Kopernik – człowiek renesansu”, 8.12.2023 r. od godziny 15:00 (zdalnie). Więcej informacji tutaj.

Szkolny Festiwal Nauki E(x)plory 2023

8 grudnia 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Wł. Gębika d. Polskie Gimnazjum w Kwidzynie odbędzie się Szkolny Festiwal Nauki E(x)plory dla szkół powiatu kwidzyńskiego pod patronatem Starosty KwidzyńskiegoJednym z wykładów na Festiwalu będzie "Rewolucja Kopernikańska: fizyka i astronomia" dr hab. Kamila Fedusa. Kliknij na obrazek aby odwiedzić stronę Festiwalu.

Jednocześnie zapraszamy na XVI Seminarium "Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym". Zapisy otwarte są do czwartku 7 grudnia. Udział całkowicie darmowy.

 

 

"Fizyka w Szkole" - zapraszamy do lektury

1. D. Pliszka, T. Wróblewski, M. Brozis, G. Karwasz

Proste doświadczenia ze źródłami światła

Fizyka w Szkole, 5/2000, 239

 

 

2. E. Rajch, G. Karwasz

Czarodziejski flet

Fizyka w szkole, 1/2006, 2006.

3. A. Okoniewska, M. Brozis, G. Karwasz

Źródła elektryczności,

Fizyka w Szkole, 5/2003, 12.

4. A. Kamińska, G. Karwasz

Rola interaktywnych wystaw w nauczaniu fizyki

Fizyka w Szkole, 3/2008, s. 24.

Nitrogen - common gas, uncommon cross sections

Under this tittle we (Mi-Young Song et al.) published a paper being a short review on peculiar cross sections for electron scattering on the molecular nitrogen (EPJD 2023)

These particular features are:

"Naród bez elit do elity narodów należeć nie może"

Szanowni Państwo


spełniając powierzoną mi powinność mam przyjemność w każdy czwartek przekazać
Państwu link do aktualnego numeru PAU-zy Akademickiej.
Dzisiaj czynię to z tym większą przyjemnością, gdyż do rozmów o elitach dołączył Pan Profesor Grzegorz Karwasz ("Naród bez elity do elity nie należy")

 http://pauza.krakow.pl/664_2023.pdf

Subskrybuje zawartość