Ogłoszenie zwycięzców w międzynarodowym konkursie FCHgo!

Już jutro międzynarodowa komisja konkursowa rozstrzygnie zwycięzców konkursu FCHgo! World of the future. 

Przypominamy, że z Polski mamy trzy wspaniałe projekty, każdy w innej kategorii wiekowej, które walczą o zwycięstwo! 

 

Gratulacje dla zwycięzów

Zwycięzcom konkursu "Wodorowa przyszłość" serdecznie gratulujemy!

A  że zwyciężcami są wszyscy, wszystkim serdecznie gratulujemy!

Ogłoszenie wyników w konkursie projektu FCHgo

Uprzejmie informujemy, że ogłoszenie wyników w międzynarodowym konkursie „Świat przyszłości: zastosowania ogniw paliwowych”, który odbywał się w ramach projektu FCHgo odbędzie się 28 maja 2021 roku (piątek) o godz. 10:00. Spotkanie będzie w formie zdalnej na platformie Webex.

FCHgo

Zajęcia w Szkole Podstawowej w Markowicach

W dniu 11 marca 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Gustawa Zielińskiego w Markowicach k. Inowrocławia zajęcia dla uczniów z klasy 2 przeprowadzili dwaj pracownicy Katedry Dydaktyki Fizyki z WFAiIS UMK w Toruniu: dr Andrzej Karbowski i mgr inż. Mikołaj Karawacki. Zajęcia odbyły się w ramach projektów FCHgo "Odkryj energię wodoru" i "Być jak Ignacy".

Mars wita nas! Mars wita was!

Nie dość, że zaczął się marzec (którego nazwa pochodzi od łacińskiego określenia martius - a np. po francusku to po prostu mars - poświęcony Marsowi, bogowi wojen; robiło się już ciepło i czas było ruszać zbrojnie...), mamy dziś (2.03.2021) akurat wtorek (i znów np. po francusku mardi - dzień Marsa), ale przede wszystkim od dobrych trzech tygodni trwa nieprzerwanie passa zainteresowania mediów Czerwoną Planetą. Nie bez kozery, bo najpierw (9 lutego) dotarła tam arabska sonda Al Amal, dostarczając nam z orbity piękne obrazy tego globu, patrz niżej.

"Wodorowa przyszłość" - konkurs dla szkół

W Polsce, według prognoz Ministerstwa Energii, w 2040 roku może zabraknąć nawet  50% "mocy produkcyjnych" energii elektrycznej. Potrzebne są pilnie nowe sposoby "produkcji" i magazynowania energii. Zakład Dydaktyki Fzyki UMK uczestniczy w Europejskim projekcie badawczym "Wodorowe  ogniwa paliwowe - edukacja wkracza do szkół". W ramach tego projektu ogłoszony został konkurs (dla grup uczniowskich) na pracę związaną ze środowsikiem, energią, wodorem. Oto co pisze nasza włoska przyjaciółka, Flaminia, koordynator konkursu:

Dla uczniów

Interesuje was fizyka, ale lubicie również opowiadania? Konkurs FCHgo jest właśnie dla was! Spróbujcie zastanowić się nad pytaniem „Jakie będzie nasze codzienne życie w świecie zmienionym przez wodór?", skrzyknijcie się w zespół, użyjcie całej swej wyobraźni a odpowiedź zawrzyjcie w rysunku, opowiadaniu video, wyklejance, modelu itp. Kiedy dzieło będzie gotowe, kliknijcie na poniższy link  

https://fchgo.eu/fchgo-award/applications/

Pospieszcie się, termin zgłoszeń mija 31 marca 2021 r.

"Ruchome Święto" 2020/2021

Tytuł "Ruchome Święto" pochodzi od Ernesta Hemingwaya. Użyliśmy tego określenia dla naszej koncepcji z 2006 roku: wyjazdów do szkół z wykładami i pokazami.

 Pomysł udało się zrealizować dopiero w 2019 roku dzięki projektowi "Ruchome Święto" (POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18) współfinansowanemu z UE:dotrzeć do szkół nie w Toruniu czy Bydgoszczy, ale jak by to określili Grecy - na "peri-feriach". I tak na liście naszych słuchaczy znaleźli się m.in. uczniowie z Sępólna, Brus, Nadroża, Strzelna, Dąbrowy Biskupiej. 

"Nature" 22/01/2021: Posłuchaj zderzenia dwóch czarnych dziur

W magazyn naukowym "Nature" od piątku, 22/01/2021 można posłuchać zderzenia dwóch czarnych dziur.   

Pisaliśmy, zaraz po pierwszej rejestracji zderzenia, że przypominało ono króciótki (0,2 s) ćwierkot. Teraz można go posłuchać "własnym uchem".

http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.116.061102 (C) Phys. Rev. Lett.

W tym numerze również o skuteczności szczepienia się przeciwko Covid. W Izraelu, gdzie zaszczepiono 1/4 społeczeństwa, już w dwa tygodnie po pierwszej dawce ryzyko zarażenia się osób powyżej 60 lat spadło o jedną trzecią. Ale naukowcy sprawdzają, czy obecne szczepionki będą równie skuteczne przeciwko nowym mutacjom.

Stąd powtarzamy nasz apel z marca 2020: nie daj szans wirusowi na cross-over jego genu - noś maskę i unikaj niepotrzebnych kontaktów.

Christmas Eco Friendly

 

Saturn i Jowisz

Koniunkcja (czyli zbliżenie) Jowisza i Saturna zdarza się raz na czterysta lat. Co prawda, najmniejsza wspólna wielokrotność (NWW) okresów ich obiegów (12 i 30 lat, zgodnie z rysunkiem Kopernika) byłaby mniejsza niż 400 lat, ale obie orbity są nieco nachylone, tak więc naprawdę bliska koniunkcja zdarza się rzadko. 

Licząc pięć razy po czterysta, jedna z tych wielkich koniunkcji zdarzyła się około roku "zero": być może to podwójna "gwiazda" była gwiazdą Betlejemską.

W tym roku szukamy "pierwszej" gwiazdki (naprawdę jasnej, bo podwójnej) już o 16:15, nisko, nisko nad horyzontem, na zachodzie.

Poniżej, i zdjęcia Jowisza z Saturnem, i gwiazdy w miejscu Żłóbka w Betlejem.

Wesołych Świąt, również od naszych włoskich przyjaciół!

Buon Natale e Felice Anno Nuovo!

Katedra Dydaktyki Fizyki UMK

Subskrybuje zawartość