Zaparowana „większa siostra” Ziemi (?)

Wykorzystując szerokopolową kamerę Wide Field Camera 3 Kosmicznego Teleskopu Hubble’a do obserwacji zaćmienia gwiazdy K2-18 przez jedną z krążących wokół niej planet, mało efektownie nazywaną K2-18b odkrytą przez kosmiczny teleskop Keplera, grupa astrofizyków i astrochemików z University College London wykryła w atmosferze tej planety parę wodną.

100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II

  Foto: Wojciech Kryński (w G. Karwasz "Scienza e Fede")

100-leciu urodzin Św. Jana Pawła II poświęcony jest specjalny numer "Pauzy Akademickiej", tygodnika wydawanego przez Polską Akademię Umiejętności.

Znajdziemy w tym numere (nr 514) następujące teksty:

Spróbuj być lepszym obserwatorem nieba od Mikołaja Kopernika!

W ciągu najblizszych dwóch tygodni Wenus nieuchronnie zbliżać się będzie do Słońca (na niebie, gdyż w rzeczywistości zbliża się właśnie do wyprzedzenia Ziemi na orbicie w czasie dolnej koniunkcji 3 czerwca) i jej okres wieczornej widoczności dość gwałtownie się kończy.

Korona_wirus: lekcja statystyki

Dziś (1 maja) Święto Pracy.

W porannej homilii Papież powiedział, że człowiek, pracując, kontynuuje dzieło stworzenia świata przez Pana Boga. Z tego też względu, o-pracowaliśmy krótką lekcję statystyki: jak się rozwija (nieszczęsna) pandemia, i co nas czeka.

Porówujemy "dodatnie" wyniki testów mikrobiologicznych w czterach krajach. 

Propozycje Centrum Nauki Kopernik na okres kwarantanny

Napisał do nas pan Adam Zahler z Centrum Nauki Kopernik:

W czasie izolacji/samoizolacji/kwarantanny* polecamy wykorzystanie materiałów zamieszczanych na naszej stronie.

Zarówno dla nauczycieli https://www.facebook.com/CentrumNaukiKopernikuczniów/videos/234830847832143/

jak i dla uczniów http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/

Zmarł Profesor S. Chwirot

Prof. S. Chwirot

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 kwietnia 2020 roku, w wieku 69 lat zmarł Prof. dr hab. Stanisław Chwirot, znakomity naukowiec i wykładowca, przyjaciel młodzieży. Profesor Chwirot był Prorektorem ds. Nauki UMK, Dziekanem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oraz Dyrektorem Instytutu Fizyki.

Wszyscy bardzo dużo mu zawdzięczamy.

Pracownicy Katedry Dydaktyki Fizyki:

Patrzyliśmy na wieczorne niebo,

Patrzyliśmy na wieczorne niebo, na którym pięknie lśni Wenus, coraz bardziej przybierająca kształt "rogalika".

A tymczasem przed wschodem Słońca trzy pozostałe najjaśniejsze planety, Jowisz, Saturn i Mars urządziły sobie rendez-vous.

"Nakrył je" autor tego zdjęcia, avv. Enrico Gorini, presidente dell'Associazione Jungo. Zdjęcie zrobił w Rimini, ale i z Torunia wygłądałoby to podobnie.

  

Zdjęcie przesłał nam prof. Vittorio Napoli, popularyzator nauki i pasjonat astronomii z Trento.

W Polsce trzeba (21/04/2020) spojrzeć na niebo nieco po czwartej rano. Planety świecą na wschodzie, nisko na horyzontem:, nie sposób pomylić: Jowisz lśni jak latarnia, czerwony i najbardziej na lewo to Mars, a Saturn jest nieco żółtawy.

P.S. Korona_wirus

Drodzy Czytelnicy,

widząc ze statystyk, że nasze strony mają prawie dwa razy więcej czytelników niż w marcu rok temu ,

przytaczam ponownie mój list, sprzed prawie miesiąca (20/03/2020): nie ma się czego bać, o ile bez potrzeby nie zbiera się wirusa z miasta.

Jak z tego wyjdziemy?

Wirusy, przy przepisywaniu DNA, jak i w innych przypadkach kopiowania informacji, mają możliwość popełnienia błędu. 1500 atomów C to nie dużo, ale zawsze jest możliwość błędu [dalej poniżej]

Zob. też: Korona wirus i papież

Foto korona-wirusa z Lombardii

Potwierdza się, zrobione "na oko" (tzn. na podstawie szybkości dyfuzji wirusa w Lombardii w lutym) wyliczenie zarażalności - wynosi ona 2,5 osoby, w porównaniu z 1,0 w przypadku grypy.

Potwierdza się też nadwyczajna zmienność tego wirusa: jest to już szesnaste pokolenie, albo coś koło tego...

 https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-the-hammer-and-the-dance-be9337092b56

To już Wielkanoc!

Słyszy się głosy: "W jakim trudnym czasie przyszło nam spędzać Święta."

Czas jest taki, jaki nam przypadł. I nie tylko nam.
 
Cieszyć się należy z kolejnych Świąt Wielkiej Nocy: wielu błogosławieństw dla wszystkich.

 http://www.museocivicosansepolcro.it/it/opere/piero-della-francesca/resurrezione

Wszystkim naszym Czytelnikom składamy życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i Świąt spędzonych w gronie drogich Im osób

A, i jeszcze obfitego Zająca i mokrego Dygusa!

 

Pracownicy Katedry Dydaktyki Fizyki UMK

Korona_wirus: foto

Wczoraj (02/04/2020) opublikowano pierwsze zdjęcia (z mikroskopu elektronowego) korono-wirusa wyizolowanego w Lombardii.

        

Zaskakują nie tyle mikro-mikro rozmiary wirusa w porównaniu z zwykłymi komórkami organizmu człowieka, co ilość wirusów przyczepionych do błony komórki: "korona" atakuje całym stadem - stąd może tak wysoka zarażalność i śmiertelność.

Na pocieszenie, foto kuli plazmowej i lampki neonowej, która się zapala w silnym polu elektromagnetycznym wytwarzanym przez "niewinną" kulę: foto z artykułu "Pięć doświadczeń z kulą plazmową" A. Karbowski, K. Wejer, GK, w przygotowaniu.

A więcej o mikroskopii elektronowej poniżej.  (C) MicroAngela http://www1.pbrc.hawaii.edu/microangela/

Arrivano da Milano le prime foto del coronavirus "lombardo". Sono state catturate al microscopio elettronico le prime immagini del virus Sars-CoV-2 isolato nel Laboratorio di Malattie infettive dell'università Statale-ospedale Sacco, coordinato da Massimo Galli e Gianguglielmo Zehender, in collaborazione con l'Anatomia patologica diretta da Manuela Nebuloni del Dipartimento di Scienze biomediche e cliniche Luigi Sacco. https://www.ilmattino.it/primopiano/sanita/coronavirus_lombardia_prime_foto-5148872.html

Subskrybuje zawartość