Na nocnym niebie - w Wigilię i w roku 2018

Niebo wieczorne w najbliższych tygodniach pozbawione będzie widocznych gołym okiem planet. Stąd też i w wieczór wigilijny pierwsza gwiazda będzie rzeczywiście prawdziwą gwiazdą.

Pozytony z pioruna, czyli „naturalnie” produkowana antymateria

Statek kosmiczny Enterprise z popularnego serialu science-fiction Star trek wyposażony jest w napęd nadświetlny, który pozwala na osiąganie prędkości znacznie większych od prędkości światła w próżni. Silnik generuje tzw. pole „warp”, czyli lokalne zakrzywienie czasoprzestrzeni, które umożliwia podróże między bardzo odległymi planetami w przeciągu zaledwie kilku sekund – podczas gdy światłu pokonanie tej samej odległości mogłoby zająć nawet setki lat. Takie zakrzywienie czasoprzestrzeni wymaga ogromnej energii, która uzyskiwana jest dzięki kontrolowanej reakcji antymaterii z materią zachodzącej w rdzeniu napędu. Fikcyjny statek Enterprise należy do grona licznych wątków filmowych, w których wykorzystywane jest pojęcie antymaterii. 

Szczegółowy opis (w języku angielskim) wykorzystania tego motywu w sztuce filmowej można znaleźć pod następującym linkiem

Antymaterię produkujemy w laboratorium (również w Toruniu), jest w środku naszej Galaktyki a ostatnio znalezioną ją również w piorunach.

Zaproszenie na pokazy fizyczne "Co jest napisane na pomniku Kopernika?"

Serdecznie zapraszamy na pokazy fizyczne pt. "Co jest napisane na pomniku Kopernika?", które odbędą się 7, 8 i 9 marca 2018. Będą to pokazy dotyczące astronomii. Przewidujemy konkursy z nagrodami. Szczegółowe informacje pojawią się w terminie późniejszym.

W celu zapisu na pokazy prosimy o kontakt:

Podziękowania dla uczestników X Seminarium "Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym"

Szanowni Państwo,

Dziękując za tak liczny i aktywny udział w jubileuszowym X Seminarium "Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym" składamy życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku! Szczególne podziękowania dla naszych wspaniałych wykładowców.

Do zobaczenia na XI Seminarium, na imieniny Mikołaja.
Andrzej Karbowski i Grzegorz Karwasz

Książka Beaty Kenig „O kosmosie słów kilka” - recenzja prof. Karwasza

Ostatnie lata to prawdziwy „wysyp” książek o astronomii – dla dzieci, młodzieży, dorosłych.  Przez 50 lat, od czasów nadzwyczajnej opowieści prof. Zinna z przezabawnymi rysunkami Bogdana Butenki, rynek wydawnictw popularnych z astronomii pozostawał bardzo ubogi. Skąd to nagłe zainteresowanie? Z jednej strony pobudzają je powstające we wszystkich częściach Polski interaktywne muzea nauki i planetaria, z drugiej strony – wzrost możliwości technicznych i obecność Internetu uczyniła obrazy Marsa, księżyców Jowisza, mgławic i najdalszych galaktyk „jak na dłoni”.

Uroczyste otwarcie X Ogólnopolskiego Seminarium „Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym”

Na otwarciu X Ogólnopolskiego Seminarium „Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym” gościliśmy m.in. Panią prof. dr hab. Beatę Przyborowską (Prorektor ds. Kształcenia UMK) i Panią dr hab. Agnieszkę Wałęgę (prof. UMK, prodziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych). Wystąpienie p. Rektor zapoczątkowało serię niezwykle interesujących wykładów. Oprócz nauczycieli oraz osób zaintereresowanych tematyką Seminarium, nie zabrakło również studentów i młodzieży, którzy zostali z nami do samego końca (mimo późnej pory). Bardzo cieszymy się wysoką frekwencją. 

Zapraszamy do lektury materiałów.

Materiały z X Seminarium pt. "Komputer w Szkolnym Laboratorium Przyrodniczym"

1. Prezentacje z wykładu prof. Grzegorza Karwasza, eksperta MAEA ONZ w Wiedniu, "Smog czy atom? trudny wybór!"

2. Prezentacja z wykładu dr Krzysztofa Rochowicza:

3. Materiały z Warsztatów:

Z impetem przez świat!

Pięć kulek zawieszonych na niciach nazywamy, tradycyjnie, wahadłem Newtona.      

Jeśli puścimy jedną kulkę, odbije się jedna, jeśli dwie - odbiją się dwie, i tak dalej.

Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, trzeba skorzystać z dwóch zasad: zachowania pędu i zachowania energii

Zasada zachowania energii, w jej obecnej postaci, została sformułowana dopiero gdzieś w połowie XIX wieku. 

Zmiany klimatyczne i energie alternatywne - Seminarium KwSzLP

Szanowni Państwo,

tegoroczne Seminarium ZDF UMK (pod historycznym tytułem "Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym") poświęcone będzie zmianom klimatycznym, zanieczyszczeniu powietrza i energiom alternatywnym, w tym energii jądrowej i termojądrowej. 

W programie Seminarium wykłady, dyskusje, warsztaty. Dla 60 uczestników przewidujemy materiały uprzejmie dostarczone przez Ministerstwo Energii. Program i zapisy na stronie:

http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/komputery_2017

Rezerwacja warsztatów i Hotelu Akademickiego: [...]

Prof. Vittorio Napoli pozdrawia z Trydentu

Profesor Vittorio Napoli, wykładowca na VII Międzynarodowym Seminarium "Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym" pozdrawia uczestników tegorocznego Seminarium. 

Prof. Napoli zaprasza na warsztaty dla dzieci na temat "Energia i środowisko"                                            

© ZDF IF UMK

   Fizyka na dotyk

Subskrybuje zawartość