Drogi Mateuszu ...

Dlaczego fizyka nie jest lubiana?

Czy polska szkoła jest dobra?

Czy potrzebna jest nam elektrownia jądrowa?

Pokazy z okazji Święta Uczelni

19 lutego będziemy obchodziliśmy kolejną rocznicę urodzin naszego patrona Mikołaja Kopernika. Z tej okazji 16 lutego przeprowadziliśmy pokazy dla uczniów szkół podstawowych z fizyki i astronomii pt. "Dokąd doleciał Podróżnik, czyli o Układzie Słonecznym." 

W pięciu pokazach uczestniczyło łącznie 1000 uczniów.

2 wydarzenia jednej nocy

W nocy z 10 na 11 lutego mogliśmy obserwować zaćmienie półcieniowe Księżyca. Kometa 45P znalazła się najbliżej Ziemi.

O (nie)ważkim problemie inaczej

Nowy artykuł prof. Karwasza.

Stan nieważkości po angielsku nazywa się jeszcze gorzej: absence of gravity (brak grawitacji). Ile wynosi siła grawitacji na wysokości i 400 km, gdzie lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? Niby wysoko, ale jednak niewiele wobec 6370 km promienia Ziemi!


źródło

Laboratorium multimedialne ZDF

W Laboratorium Multimedialnym Zakładu Dydaktyki Fizyki prowadzone są zajęcia dla studentów WFAiIS, studentów innych wydziałów oraz przyszłych i aktualnych nauczycieli. Zbiór ponad 100 CD, w kilku językach i ze wszystkich dziedzin wiedzy - od kursówj językowych przez historię sztuki do astronomii, jest przykładem multimedialnej biblioteki, a także laboratorium informatyki stosowanej.

Udało się uzyskać metaliczny wodór

Fizycy z Harwardu w artukule (z 26 stycznia 2017) piszą, że udało im się uzyskać metaliczny wodór. Naukowy wyścig trwał od czasów Bolesława Prusa.

Wykład w Gdańsku

26 stycznia o godz. 12:00 (i 14:00) w Centrum Hewelianum w Gdańsku odbył się interaktywny wykład astronomiczny pt.:

Dokąd doleciał podróżnik "Voyager"?"

Teologia wśród nauk

Fizyka, szczególnie ta XX wieku, jest powszechnie używana (nadużywana?) do uzasadniania różnego rodzaju tez filozoficznych. Co w tej kwestii sądzi fizyk (doświadczalnik)? 

Po co nam nowe planety?

Coraz trudniej przebić się w mediach informacjom o odkryciach nowych planet. Dlaczego temat pozostaje jednak nadal fascynujący, pisze w "Fizyce w Szkole" dr Krzysztof Rochowicz

Czytaj dalej

Wesołych Świąt!

Najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne dla naszych wszystkich współpracowników i sympatyków: nauczycieli, studentów, pracowników naukowych, a przede wszystkim dla "naszej" wspaniałej młodzieży - widzów na pokazach i czytelników.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Zakład Dydaktyki Fizyki

© ZDF IF UMK

   Fizyka na dotyk

Subskrybuje zawartość