Start


JAK ZOBACZYĆ ATOMY


Ruchy Browna
Młynek Crookesa
Doświadczenie Perrina
Mikroskop sił atomowych


ELEKTRONY - PIERWSZE SKŁADNIKI ATOMÓW


Wyładowania w próżni
Promieniowanie katodowe, kanalikowe, lampa Thompsona
Lampa Brauna
Kula plazmowa
Doświadczenie Milikana


FIZYKA W KWANTACH


Ciało doskonale czarne
Źródła światła
Efekt fotoelektryczny
Bateria słoneczna, fotoogniwo


ATOM WODORU
 
 
Kolorowe płonienie
Rurki Plückera
Widmo ciągłe, pasmowe, liniowe
Absorpcja


JĄDRO I JEGO SKŁADNIKI
 
 
Radioaktywność
Doświadczenie Rutheforda
Komora Wilsona
Kwarki


KOSMOLOGIA


Soczewski grawitacyjne
Badania mgławic spiralnych
Pracowite panie
Edwin Hubble
Belgijski ksiądz i astronom
Wszechświat wg Einsteina
Tajemniczy szum
Rozdzielczość aparatury
Historia Wszechświata
Ostatnie odkrycia: supernowe
Składniki Wszechświata


FIZYKA W ZASTOSOWANIACH


Laser i diagram Jabłońskiego



Fizyka współczesna, Fizyka dla każdego, WFAiISUMK
Fizyka współczesna


Kwarki


W par. 3.6 o rozpadach promieniotwórczych omówiliśmy najpierw rozpad beta minus (tzn. z emisją elektronu) a później rozpad alfa. Okazało się jednak, że rozpad alfa jest stosunkowo prosty do wyjaśnienia: „skotłowane” w jądrze protony i neutrony mają sporą szanse na utworzenie dość stabilnej struktury w postaci cząstki alfa 24He a ta, poprzez efekt tunelowy, może z jądra uciec. Rozpad beta, czyli przeistoczenie się neutronu w proton wydawało się reakcją prostą, a w rzeczywistości wymaga istnienia „egzotycznej” cząstki – neutrina, praktycznie nieoddziałującego z materią.

Dodatkowo, stwierdzono, że w niektóre jądra (jak 22Na, 19F) rozpadają się w tzw. procesach „beta plus”, czyli z emisją dodatniego elektronu, czyli pozytonu (anty-elektronu).  Zachodziłaby więc reakcja rozpadu protonu na neutron, pozyton i neutrino. Z kolei masa protonu jest mniejsza niż masa neutronu. Trudności w zrozumieniu rozpadów beta jest wiele. Widocznie i proton i neutron nie są wcale cząstkami elementarnymi, ale się jeszcze z czegoś składają.

Kolejnym argumentem za złożoną strukturą protonu i neutronu były odkrycia innych „cząstek elementarnych”, począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku, zob. par. 3.10. Jeżeli proton i neutron są w jadrze związane silnymi a krótkozasięgowymi oddziaływaniami, to musi istnieć cząstka je wiążąca. Postępy w badaniu promieniowania kosmicznego  oraz budowa przyspieszaczy cząstek, czyli akceleratorów otworzyły prawdziwy „róg obfitości” dla badaczy cząstek elementarnych.

Wszystkie te badania doprowadziły do wniosku, że proton i neutron muszą składać się z mniejszych cząstek, nazwanych (1) przez M. Gell-Manna „kwarkami”. Dane doświadczalne wskazywały, że są dwa rodzaje kwarków – nazwano je up i down (górny i dolny). Kwarki w protonie i neutronie są trzy, więc mają ułamkowe ładunki elektryczne: kwark up ma ładunek +2/3e a kwark down –1/3e, gdzie e jest, jak zwykle, ładunkiem elektronu (2).

Na ryc. 1.10b przedstawiliśmy trzy kwarki w protonie i anty-protonie za włoskim rysownikiem, który wyobraża je sobie jako kolorowe kuleczki. Ziemia z dalekiego kosmosu też wygląda jak mała kuleczka, a ma swoich mieszkańców i ich miasta. Może więc i kwarki maja jakąś postać? Na ryc. 3.12 przedstawiamy kwarkowe „zoo”, tak jak je sobie wyobraża dr. T. Wróblewski z Akademii Pedagogicznej w Słupsku.


Ryc. 3.12. Kwarkowe „zoo”, według dr T. Wróblewskiego; rozmiary kwarków są tak dobrane, że czwarta potęga ich rozmiarów liniowych jest proporcjonalne do ich masy; „morda” kwarka – prawo, lewo wskazuje na znak ładunku, kwarki występują w trzech kolorach. © TW i GK

Kwarków jest sześć, pogrupowanych w trzy rodziny. Tylko dwa najlżejsze z nich, kwark up i down wchodzą w skład „zwykłej” materii. Proton składa się z dwóch kwarków up i jednego cięższego, down. Neutron składa się z dwóch kwarków down i jednego up. Rozpad β-  (beta minus) polega na przemianie jednego kwarka down w neutronie w kwark up, rozpad β+ na przemianie jednego kwarka up w protonie na kwark down. Reakcję rozpadu β- (3.10) możemy więc zapisać jeszcze raz, tym razem jako rozpad kwarku down.

                3.16

Łatwo zauważyć, że ładunek sumaryczny jest zachowany. Kwarki są fermionami, mają spin połówkowy, więc i sumaryczny spin w równaniu (3.16) jest zachowany. Jak się sumują spiny kwarków wewnątrz protonu i „cięższego protonu”, tzn. hiperonu delta Δ+, przedstawia rys. 3.13.


Ryc. 3.13. Proton (a) i cząstka Δ+ są zbudowane tak samo – z dwóch kwarków up i jednego kwarku down;  różnią się jedynie spinem, co powoduje, że cząstka  Δ+ jest aż o 30% cięższa niż proton (rys. dr T. Wróblewski © TW i GK)  

Pozostaje jeszcze kwestia masy kwarków – i to jest problem „delikatny”. Mimo, że w każdym z nas są miliardy miliardów miliardów (>1027) kwarków, ich masy znamy z bardzo kiepską dokładnością. Według najlepszych oczarowań, tak doświadczalnych jak teoretycznych, masa kwarku up zawiera się między 1,5<mup<5  a masa kwarku down między 5<mdown<9, gdzie użytą jednostką jest stosowany już przez nas MeV/c2.

Zadziwiające jest, że tak lekkie (trzy) kwarki, nieco cięższe jedynie od elektronu me=0,511 MeV/c2, składają się na tak ciężkie nukleony (przypominamy, o masach około 938 MeV/c2). Jest to oczywiście, efekt relatywistyczny – kwarki w nukleonach są tak „rozpędzone”, że ich gigantyczną energię kinetyczną obserwujemy jako wzrost masy. Kto to wyjaśni dokładniej, uzyska bez wątpienia Nagrodę Nobla!   



1Terminu „quark”, po niemiecku „twaróg” użył irlandzki pisarz James Joyce w „Trenie Finneganów”

2Dokładniej, przez e oznaczyliśmy tu wartość bezwzględną ładunku elektronu.