Start


JAK ZOBACZYĆ ATOMY


Ruchy Browna
Młynek Crookesa
Doświadczenie Perrina
Mikroskop sił atomowych


ELEKTRONY - PIERWSZE SKŁADNIKI ATOMÓW


Wyładowania w próżni
Promieniowanie katodowe, kanalikowe, lampa Thompsona
Lampa Brauna
Kula plazmowa
Doświadczenie Milikana


FIZYKA W KWANTACH


Ciało doskonale czarne
Źródła światła
Efekt fotoelektryczny
Bateria słoneczna, fotoogniwo


ATOM WODORU
 
 
Kolorowe płonienie
Rurki Plückera
Widmo ciągłe, pasmowe, liniowe
Absorpcja


JĄDRO I JEGO SKŁADNIKI
 
 
Radioaktywność
Doświadczenie Rutheforda
Komora Wilsona
Kwarki


KOSMOLOGIA


Soczewski grawitacyjne
Badania mgławic spiralnych
Pracowite panie
Edwin Hubble
Belgijski ksiądz i astronom
Wszechświat wg Einsteina
Tajemniczy szum
Rozdzielczość aparatury
Historia Wszechświata
Ostatnie odkrycia: supernowe
Składniki Wszechświata


FIZYKA W ZASTOSOWANIACH


Laser i diagram Jabłońskiego



Fizyka współczesna, Fizyka dla każdego, WFAiISUMK
Fizyka współczesna


Ciało doskonale czarne


Pojęcie stosowane w fizyce dla określenia ciała pochłaniającego całkowicie padające na nie promieniowanie elektromagnetyczne.


Powierzchnia otworu zachowuje się niemal jak ciało doskonale czarne – promieniowanie wpadające do wnęki odbija się wielokrotnie od jej ścian i jest niemal całkowicie pochłaniane

JW Player goes here
Model ciała doskonale czarnego
JW Player goes here
Czarny szybciej wypromieniowuje energię niż srebrny

Trudno określić dokładny moment narodzin fizyki współczesnej. Często podaje się wykład Maxa Plancka, profesora Uniwersytetu w Berlinie, na posiedzeniu niemieckiego Towarzystwa Fizycznego w czwartek, 5 grudnia 1900 roku. Na wykładzie tym Planck starał się wyjaśnić widmo (czyli zależność natężenia światła od długości fali, czyli koloru światła) tzw. ciała doskonale czarnego. Widmo takiego „czarnego” ciała ma specyficzny rozkład – ciągły, jak kolory w tęczy przechodzące jeden w drugi. Światło słoneczne ma właśnie widmo ciągłe, przypominające świecące, rozgrzane ciało czarne: 45% jego energii przypada na zakres widzialny, 50% na dłuższe fale, tzw. promieniowanie podczerwone, a 5% na nadfiolet, zob. ryc. poniżej. 

Wiadomo od „zawsze”, że im bardziej rozgrzane ciało, tym świeci bardziej na biało. Kowale od niepamiętnych czasów tak właśnie oceniają temperaturę kutego żelaza: wiśniowy kolor to około 700ºC, jasnoczerwony to ponad 800ºC, pomarańczowy to około 1000ºC (astronomowie w analogiczny sposób oceniają temperaturę powierzchniowych warstw odległych gwiazd). Planck starał się tym obserwacjom nadać opis matematyczny, wychodząc z dwóch przesłanek: nauki o cieple (termodynamiki) i równań opisujących prawa elektromagnetyzmu, czyli praw Maxwella. Tym ostatnim wypada poświęcić dwa zdania.


Obserwacje leżące u podstaw rewolucji Plancka: a) widmo Słońca po przejściu przez atmosferę Ziemi; 40% energii przypada na podczerwień; b) kolory rozgrzanej podkowy