Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu


Start
Wprowadzenie
POWIETRZE
CZY PRÓŻNIA

- JEST CZY GO NIE MA

Gasnąca świeczka

Balonik na butelce

Balonik pod kloszem

Balonik w bańce
Balonik naciągnięty na rurę
Rura Newtona
Półkule magdeburskie
WŁAŚCIWOŚCI POWIETRZA
Ciśnienie atmosferyczne
Barometr Goethego
Implozja puszki
Wrzenie wody pod zmniejszonym ciśnieniem
Wilgotność z palącą się świeczką - doświadczenie z komputerem
Dzwonek pod kloszem
Płonąca rura
Rezonans z kamertonami
Kula plazmowa
Model Burzy
Wyładowania w rozrzedzonym gazie
Załamanie światła laserowego
PRZEMIANY FAZOWE
Skraplanie gazów
Zestalanie gazów
Doświadczenia z ciekłym powietrzem
JAK WYKORZYSTUJEMY POWIETRZE
Armata powietrzna
Pneumatyka - latająca rakieta
Dlaczego samolot lata
Kiedy powietrze szkodzi - zrywanie dachów z domów
Działo rakietowe - silnik odrzutowy
Elektrownia wiatrowa
Balon na podgrzane powietrze
Poduszkowce - małe i duże



 Strona UMK  Strona Wydziału  Strona Instytutu  PDF  Uniwersytet A-Z    



Poczta
Ciekawe doświadczenia z powietrzem



Ciśnienie atmosferyczne

Podstawową wielkością fizyczną charakteryzującą powietrze jest ciśnienie atmosferyczne. Do pomiaru wartości ciśnienia atmosferycznego używamy przyrządu nazywanego barometrem. Zasada działania barometru opiera się o słynne doświadczenie Torricellego, wykonane w 1644 roku. Do swego doświadczenia Torricelli użył szklanej rurki zamkniętej na jednym końcu, o długości 1 m i małej średnicy, którą napełnił ostrożnie rtęcią, z połączonego z nią zbiorniczka.
Przy pionowym ustawieniu rurki słupek rtęci opadał  do pewnego poziomu (nad nim wytwarzała się próżnia). Wysokość słupa rtęci w rurce nad poziomem rtęci w zbiorniczku odpowiadała równowadze ciśnienia słupa rtęci i ciśnienia otaczającego powietrza. Wysokość ta jest więc miarą ciśnienia atmosferycznego.
Barometr rtęciowy został ulepszony w 1665 roku przez R. Hooke'a, który wprowadził podziałkę umożliwiającą bezpośrednie odczytywanie wysokości słupka rtęci w rurce nad poziomem cieczy w naczyniu.
Zasadniczo w tej postaci barometr rtęciowy przetrwał do dziś i znajduje powszechne zastosowanie w meteorologii. Jest to przyrząd stosunkowo dokładny, jednakże niewygodny w użyciu (przede wszystkim ze względu na to, że stanowi naczynie z rtęcią, której pary są szkodliwe dla zdrowia człowieka). Wygodniejszy i dlatego znacznie bardziej rozpowszechniony jest inny typ barometru - barometr metalowy, zwany też aneroidem, wynaleziony w 1844 roku przez L. Vidiego.
Historyczną jednostką ciśnienia atmosferycznego są mmHg (milimetry słupa rtęci), natomiast obecnie legalnymi jednostkami ciśnienia są Pa (paskale). 1 Pa = 1N/1m2, natomiast 760 mmHg, czyli ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza, przy dobrej pogodzie wynosi 1013,25 hPa, czyli 1 mmHg = 133,322 Pa.