Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu


Start
Wprowadzenie

Doświadczenie Witelona

Rynna Galileusza

Doświadczenia z elektrostatyki

Doświadczenia Volty i Galvaniego
Pryzmat wodny Goethego
Wahadło Foucault’a



 Strona UMK  Strona Wydziału  Strona Instytutu  PDF  Uniwersytet A-Z    



Poczta
Zobacz też:
Stos Volty lub ogniwo galwaniczne  

    
Jak eksperymentowano dawniej?



Doświadczenia Volty i Galvaniego


Występują: Alessandro Volta (V), Luigi Galvani (G), Narrator (N)

V: Nazywam się Alessandro Volta, jestem profesorem fizyki na Uniwersytecie w Pawii. Bardzo interesują mnie Pańskie doświadczenia  z pogranicza fizjologii i fizyki Panie Galvani. Czy zamieni Pan ze mną kilka słów?

G: Oczywiście. Czego dokładnie chciałby się Pan dowiedzieć?

V: Bardzo proszę przybliżyć mi dziedzinę Pańskich badań.

G: Cóż, nie chciałbym mówić zbyt długo.... Jestem anatomem i fizjologiem,  profesorem na Uniwersytecie w Bolonii. Zwłaszcza fizjologia pełna jest dla mnie niespodzianek...

V: Zamieniam się w słuch.

G:  Niech Pan sobie wyobrazi, że wykonując ostatnio sekcję żaby, postanowiłem zrobić eksperyment. Spowodowałem przeskok iskry elektrycznej z maszyny elektrostatycznej do mięśnia żaby i  miesień się skurczył ! Poszedłem wiec dalej i zetknąłem przy pomocy kawałka metalu nerw i mięsień udowy. To również powodowało regularne skurcze mięśnia...

V: Przerywa: NIEBYWAŁE !!!

G:  Tak, w istocie. Okazało się również że nie wszystkie metale, które badałem w ten sposób są tak samo efektywne w „wywoływaniu” skurczu. Długo głowiłem się nad tym jak wyjaśnić owo zjawisko i wydaje mi się, że to metal jest źródłem pewnego „fluidu” – elektryczności zwierzęcej, który powoduje skurcze mięsni.

V: Hmm... Nie byłbym tego taki pewien...

N: Na tym zakończyła się rozmowa Pana Volty i Pana Galvaniego.  Ale odkrycia Galvaniego nie dawały spokoju Volcie. Sam przecież niedawno odkrył występowanie napięcia kontaktowego na styku dwóch metali. Postanowił kontynuować swoje doświadczenia. Spotkałem go kilka lat później na jednym ze Zjazdów włoskich uczonych....

N: Panie Volta, jakie jest Pańskie zdanie na temat elektryczności zwierzęcej?

V: Galvani się mylił, nie ma elektryczności zwierzęcej. Odkryte przez niego zjawisko jest przejawem tzw. napięcia kontaktowego występującego na styku dwóch metali, ale również wtedy gdy pomiędzy dwa kawałki różnych metali włożymy kawałek wilgotnej tkaniny, skóry lub papieru. Chce się Pan o tym przekonać?

N: A czy to bezpieczne? A niech tam, spróbuję...

V: Proszę położyć palec jednej ręki pod ten stos kawałków metalu, tzw. ogniw, a drugi u góry. Co Pan czuje?

 
N: Intrygujące...
A może ktoś ze Słuchaczy się odważy?..... (Doświadczenie może być niebezpieczne dla chorych na serce)

V: To co Państwo czujecie, to przepływ elektryczności przez Państwa ciało.

N: I tak Volta stał się konstruktorem pierwszej na świecie baterii, do dziś na jego cześć napięcie elektryczne mierzymy w czym?

....

Tak, w woltach.

N:  Doświadczenia Galvaniego i Volty zaledwie zapoczątkowały badania nad elektrycznością. Innym uczonym, dla którego stały się one pasją, był Johann Wilhelm Ritter, fizyk i fizjolog niemiecki. Skonstruował on tzw. „wieniec kubków”. Czy ktoś z Państwa wypróbuje jego działanie?