Filtrowanie światła Filtrowanie światła

Zapewne widziałeś (aś) w jaki sposób otrzymuje się barwne światło w teatrze przy pomocy filtrów barwnych. Filtr przepuszcza światło o określonym kolorze. A co się stanie, jeżeli puścimy przefiltrowane światło przez filtr o innej barwie? Sprawdź jakiego koloru światło przepuści układ dwóch filtrów, a co się stanie jeżeli na drodze światła białego umieścimy trzy filtry?

Do dyspozycji masz trzy filtry o różnych kolorach:

C - cyjan (ang. Cyan)
M - madżenta (ang. Magenta)
Y - żółty (ang. Yellow).

Od pierwszych liter użytych barw powstała nazwa zestawu podstawowych kolorów (CMY) farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku kolorowym, w poligrafii i metodach pokrewnych (materiały barwiące w drukarkach komputerowych, urządzeniach xero itp.). Na zestaw tych kolorów mówi się również barwy procesowe (kolor i barwa w jęz. polskim to synonimy). CMY jest jednym z trybów koloru w pracy z grafiką komputerową.

Człowiek używa nazwy dla barwy farby tak jak ją widzi. Powierzchnia farby odbija światło z otoczenia i to odbite światło daje wrażenie nazywane barwą farby. Różnica pomiędzy światłem białym a światłem NIE odbitym:

Składowe koloru powstałe z takiej różnicy nazwano literami: CMY, ponieważ z analizy tego modelu w naturalny sposób wynikają przyjęte barwy podstawowe i są one lokalizowane na osi długości fal mniej więcej pomiędzy barwami podstawowymi z modelu RGB. Są czasem nazywane barwami "subtraktywnymi" (z ang. subtract, odejmować). Kolor Cyjan leży gdzieś pomiędzy niebieskim a zielonym, kolor Magenta (fiolet, okolice purpury) ma trochę czerwonego i niebieskiego, a kolor Yellow (żółty) leży pomiędzy zielenią a czerwienią.

Tak ustalone kolory bazowe mają swoje odpowiedniki na płaszczyznach sześcianu modelowego w przestrzeni RGB odpowiednio: Cyjan: (0,G,B), Magenta: (R,0,B), oraz Yellow: (R,G,0). Jak już wspominaliśmy kolor bieli jest pojęciem umownym. Z modelu RGB, punkt bieli (R,G,B) = (1,1,1), przenosi się wraz ze swoją całą umownością na punkt CMY = (0,0,0) i w ten sposób dla CMY jest to umowna barwa biała, można też użyć nazwy, że jest to barwa podłoża. Punkt RGB = (0,0,0) jako kolor czarny przenosi się na punkt CMY = (1,1,1).


Patrz także: inne zabawki, pojęcia i zjawiska związane:
Składanie kolorów: Bączki a la Monet | Błękit nieba | Składanie kolorów | Okulary przeciwsłoneczne | Piramida Swarowskiego | Sfera Swarowskiego | Złota wieża