Jak własnoręcznie zrobić krążek Newtona?

Eksperyment służy do wyjaśnienia pojęcia składania addytywnego. Jest to realizowane przez użycie płaskiego źródła światła, arkusza cienkiego kartonu z trzema otworami, z filtrem w każdym otworze (czerwony, zielony i niebieski) oraz trzech luster.

Doświadczenie pokazuje w jaki sposób można otrzymać każdy kolor używając tylko trzech kolorów o właściwym natężeniu. Jeśli ustawi się karton w płaszczyźnie źródła światła otrzyma się trzy barwne promienie. Za pomocą trzech luster można rzucać je na biały ekran. Teraz można na różne sposoby nakładać trzy kolory (zobacz ilustracje); w szczególności należy odnotować, że jeśli nałoży się na siebie wszystkie trzy kolory podstawowe otrzyma się światło "białe".


CZERWONY +

ZIELONY +

NIEBIESKI

= BIAŁY

CZERWONY + ZIELONY

=
ŻÓŁTY
ZIELONY + NIEBIESKI

=
JASNO NIEBIESKI
NIEBIESKI + CZERWONY

=
KARMAZYNOWY

Model RGB to jeden z pierwszych praktycznych modeli przestrzeni kolorów zawierający receptę dla tworzenia barw. Ten model w sposób jawny wyłonił się w czasach narodzin telewizji (lata 1908 i następne). Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych oka i opiera się na fakcie, że wrażenia prawie wszystkich barw w oku można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach tylko trzech wybranych wiązek światła o odpowiednio dobranej szerokości widma. Do dziś w oparciu o ten model pracują lampy obrazowe - kineskopy. Pomimo tego, że sam sygnał telewizji kolorowej jest oparty o zupełnie inny sposób kodowania kolorów (dla telewizji jest kilka takich sposobów). W modelu RGB identyfikacją barwy jest trójka składowych (r, g, b), (Red - czerwony, Green - zielony, Blue - niebieski).

Pojedyncza składowa to liczba proporcjonalna do intensywności wiązki fal odpowiadającej danej składowej. Równoczesne wyemitowanie trzech wiązek reprezentujących składowe w odpowiednich proporcjach energii, może spowodować wrażenie odpowiadające prawie światłu białemu - wrażeniu odbioru emisji przybliżonej do pełnego widma z odcinka fal od 400 nm do 700 nm. Natomiast wyemitowanie równoczesne takich trzech wiązek w inaczej dobranych proporcjach może wywołać w oku powstanie wrażeń innych barw.

Światło białe złożone jest z nieskończonej ilości fal różniących się częstotliwością (długością fali), i aby wytworzyć w oku wrażenie światła białego wiązki nie mogą być pojedynczymi falami monochromatycznymi lub wiązkami takich fal (na przykład światło lasera). Muszą to być wiązki światła o dobranej szerokości widma.

Arkusz A4 z filtrami RGB do wydrukowania na folii




Patrz także: inne zabawki, pojęcia i zjawiska związane:
Składanie kolorów: Bączki a la Monet | Błękit nieba | Filtrowanie światła | Okulary przeciwsłoneczne | Piramida Swarowskiego | Sfera Swarowskiego | Złota wieża