Odrzutowy samochód Samochód z balonem

Żeby zatankować ten samochodzik wystarczy nadmuchać balonik. Teraz może mknąć niczym rakieta.

Samochód z balonem - jako rakieta odrzutowa. Kiedy nadmucha się balon i puści - samochód odjeżdża. Kierunek ruchu samochodu jest przeciwny do kierunku uchodzącego powietrza z balonu. Samochód możemy uważać za rakietę, powietrze za fragment paliwa, które jest usuwane z pewną prędkością. Za każdym razem, gdy zostaje wyrzucona określona masa paliwa, rośnie prędkość rakiety.

W ten sposób może być ilustrowana II zasada dynamiki Newtona, zmiana pędu w czasie daje nam siłę napędową samochodziku. Na zmiany pędu nakładają się zmiany prędkości uchodzącego powietrza w stronę przeciwną do kierunku ruchu samochodu oraz zmiana masy pojazdu spowodowana ucieczką powietrza.

JW Player goes here

Kiedy powietrza w balonie jest już mało, prędkość wylatującego powietrza jest coraz mniejsza i samochód zaczyna zwalniać na skutek sił tarcia, aż w końcu zatrzymuje się.

Zabawka ta jest także ilustracją zasady zachowania pędu. Gdy układ składa się z dwóch mas (masa samochodu - ms i masa powietrza uciekającego z balonu - mp) to ich sumaryczny pęd powinien być zachowany. Pęd wyrzucanego powietrza vpmp musi być równy pędowi odjeżdżającego samochodu vsms:

ps = -pp.


Patrz także: inne zabawki, pojęcia i zjawiska związane:
Zasada zachowania pędu: Młynek Croksa | Parostatek puf puf | Odrzutowy samochód | Schodząca sprężyna | Spadające piłeczki | Wahadło Newtona
Zasady dynamiki Newtona: Parostatek puf puf


KS16