Teleskop

Spójrz przez lunetę w dal.
Co zobaczysz?
Przedmioty które nie można było zobaczyć gołym okiem, szczegóły których wcześniej nie rozróżniałeś.
Z kolei, gdy spojrzysz w tym samym kierunku przez lunetę z drugiej strony, zobaczysz, że rzeczy które widziałeś blisko, będą znacznie oddalone.

Pierwszą lunetę skonstruował optyk holenderski Z. Jansen w 1604 roku, natomiast pierwszy znany refraktor wykonał w Padwie w 1609 roku Galileusz (Galileo Galilei). Składała się ona z jednosoczewkowego obiektywu (soczewka skupiająca) i okularu będącego soczewką rozpraszającą, umieszczonych w tubie, w starannie dobranej odległości od siebie. Kiedy Galileusz spojrzał przez ten instrument, zobaczył niebo "powiększone setki i tysiące razy ponad to, co widzieli i sądzili uczeni wszystkich przeszłych epok".

Schemat lunety

Uzbrojony w nowe potężne narzędzie badawcze, Galileusz rozpoczął badania nieba i wreszcie zaczął ogłaszać swe odkrycia. Stwierdził, że powierzchnia Księżyca nie jest gładka, jak dotychczas twierdzono, że Droga Mleczna składa się z mnóstwa gwiazd, i że Jowisz posiada własne satelity. Dziś te księżyce nazywamy galileuszowkimi. Szczególnie ważkie było to ostatnie, dowodziło bowiem, że Ziemia nie jest jedynym ciałem niebieskim wokół którego krążą inne ciała. Obserwował także takie zjawiska i obiekty jak plamy na Słońcu, fazy Wenus, pierścienie Saturna - a swe odkrycia opublikował w dziele "Siderius nuntius" w 1610 roku.

Na tej zasadzie konstruuje się do dzisiaj popularne lornetki.


Powiększenie kątowe...


Patrz także: inne zabawki, pojęcia i zjawiska związane:
Załamanie światła: Arktyczny fotel | Bańki mydlane | Magiczne oko
Zwierciadła i soczewki: Arktyczny fotel | Kalejdoskop | Magiczne oko | Miraż (fatamorgana) | Peryskop