Z górki na pazurki -

czyli jak energia potencjalna zamienia się na energię kinetyczną
i jak się przy tym można dobrze bawić.


Z obrotami z górki i pod górkę

Takie duże yo-yo jest naukowo zwane "wahadłem Maxwella". Jest to duży krążek, na sztywno zamocowany na małej osi. Rozwija się powolutku w dół, po czym samo z powrotem podjeżdża do góry. Prawie bez końca.

Powolny ruch wahadła w dół jest spowodowany dużym momentem bezwładności wahadła: znacznym udziałem energii ruchu obrotowego w całkowitej energii kinetycznej wahadła. O ile w cylindrze swobodnie się staczającym udział energii ruchu obrotowego w całkowitej energii kinetycznej wynosi 1/3, to dla dużego cylindra o promieniu R na małej osi r energia kinetyczna ruchu posuwistego wynosi (1/2)mv2 a energia ruchu obrotowego (1/4)mv2( R/r)2. v jest prędkością środka masy. Przyjmując, jak w naszej konstrukcji R=5 cm a r =0,5 cm, w ruchu obrotowym zmagazynowane jest 50 razy więcej energii niż w ruchu posuwistym.

Wahadło spada z przyspieszeniem będącym "rozcieńczonym" przyspieszeniem grawitacyjnym: 2g(r/R)2, w naszym przypadku 1/50 przyspieszenia ziemskiego.

 Wstecz

Koncepcja i wybór eksponatów : Prof. Grzegorz Karwasz przy współpracy: dr Józefina Turło, dr Grzegorz Osiński mgr Krzysztof Służewski, mgr Andrzej Karbowski, mgr Elżbieta Dąbkowska, mgr Waldemar Krychowiak oraz Instytutu Fizyki Akedemii Pomorskiej w Słupsku
„Małyszownia” według pomysłu:
Dr Jolanta Kruk, P. Tomasz Kuchta Wykonanie eksponatów: Warsztat UMK specjalne podziękowania: P. Dyr. mgr Tadeusz Robaczewski