Fizyka dla każdego  Strona Wydziału Strona UMK Uniwersytet A-Z
  

W czerwcu dzięki pracownikom IF UMK fizyki „dotknęło” blisko 10 000 osób!

W Brodnicy 70 siłaczy rozerwało półkule magdeburskie

 

14 czerwca 2008 mgr A. Karbowski, mgr H. Ratajczak i B. Witkowski uczestniczyli w I Festiwalu Nauki i Sztuki w Brodnicy. Przeprowadzili słynne doświadczenie z półkulami magdeburskimi. Było to powtórzenie eksperymentu przeprowadzanego przez fizyka i burmistrza Magdeburga Ottona von Guericke w latach 50. XVII w z zachowaniem skali.
Na Barbarce urwał się sterowiec.
Był coraz mniejszy aby po godzinie zniknąć
jako malutka kropeczka na niebie.

 


7 czerwca 2008 z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska dr J. Turło, mgr K. Służewski oraz studenci prowadzili pokazy pt: Ciekawe doświadczenia fizyczne z wodą i powietrzem.

Pokazano ponad 20 doświadczeń m.in.:
Świeczka podciągająca wodę, Baloniki pod kloszem (w powietrzu i próżni),  „Nieposłuszna kartka papieru” , Balonik w bańce-  ciągle „gruby”,  Rura Newtona - spadek swobodny ciał, Półkule magdeburskie – czy  jesteśmy silni?, Dlaczego „kartka zatrzymuje wodę w szklance?”, Czy ciśnienie można zmierzyć?  Doświadczenia z pompą próżniową, Prosty model błyskawicy, Fascynująca kula plazmowa, Dlaczego liście drzew na dużej wysokości nie usychają?, Czy pijący ptak stanowi „perpetuum mobile?”, Tornado w butelce, Dlaczego samolot lata- „tańcząca piłeczka”, skrzydło samolotu, Balony, poduszkowce…, Elektrownia wiatrowa i inne niekonwencjonalne wykorzystanie wody i powietrza dla pozyskiwania energii! i wiele innych.



Impreza miała miejsce w Barbarce k/Torunia.

W nocy w muzeum było 1500 osób

21 czerwca zorganizowano drugą w tym roku noc w muzeum. Wystawę „FIAT LUX – od Witelona do tomografu optycznego” czynną zazwyczaj od 10 do 18 można było zwiedzać aż do północy. Mgr P. Miszta i mgr B. Pazderska postarali się, aby zwiedzający poznali wiele ciekawych własności światła świetnie się przy tym bawiąc.
Codziennie wystawę ogląda około 100, a w dni świąteczne 200-300 osób.



W namiocie UMK na pikniku Radia Bis w Warszawie było ponad 3000 uczestników

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywał się w tym roku już po raz 12. Mgr P. Miszta, mgr W. Krychowiak oraz studenci prowadzili imprezę pod nazwą „Czy Świat się kręci w prawo”. Od 11 rano do 20 wieczorem uczestnicy mogli zagłębiać się w tajniki ruchu obrotowego.

Jak działa tomograf?

4 czerwca odbyło się ostatnie już w tym roku akademickim Środowiskowe Seminarium Dydaktyki Fizyki. Nauczyciele z całego rejonu mogli dowiedzieć się m. in. jak działa nowoczesny tomograf optyczny. Seminarium wygłosił prof. P. Targowski.









 


Opiekun Strony: Krzysztof Służewski