Rozszerzający
się (coraz szybciej!) Wszechświat
Nagrodę Nobla 2011 w dziedzinie fizyki odebrali trzej naukowcy, którzy prowadzili badania nad powiększającym się Wszechświatem. Najważniejsze wyróżnienie świata nauki otrzymali: Saul Perlmutter, Brian Schmidt i Adam Riess za odkrycie: "przyśpieszającej ekspansji Wszechświata poprzez obserwację odległych supernowych".
O tym, że Wszechświat się rozszerza, wiemy już od kilkudziesięciu lat, a badania promieniowania reliktowego (cieplnego promieniowania tła odpowiadającego temperaturze 3K) zostały uhonorowane Nagrodą Nobla zarówno dla jego odkrywców (Penzias i Wilson 1978), jak i badaczy (Mather i Smoot 2006).
Tym razem nagrodzono wyniki obserwacji i analiz ogłoszone w roku 1998, dotyczące tempa rozszerzania się Wszechświata. Wbrew powszechnym oczekiwaniom, sugerującym stopniowe spowalnianie ekspansji, uzyskane dzięki obserwacjom kilkudziesięciu supernowych w bardzo odległych galaktykach (a więc w epoce znacznie młodszego kosmosu) wyniki wskazują, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej. Wniosek ten wyciągnięto z porównania obserwowanej jasności tzw. standardowych świec (czyli wzorców o stałej, nie zmieniającej się jasności) położonych w różnych odległościach. Okazało się, że dla bardziej odległych jasność maleje szybciej niż przewiduje zwykłe prawo zmiany jasności z odległością (patrz rysunek poniżej).