Kepler na tropie pozasłonecznych planet

Od 7 marca 2009 roku na orbicie wokółsłonecznej znajduje się 95-centymetrowy teleskop kosmiczny agencji NASA, poszukujący planet pozasłonecznych. Według założeń projektu, sonda przez 3,5 roku wpatruje się we fragment nieba na pograniczu konstelacji Łabędzia i Lutni, poszukując okresowych zmian jasności gwiazd (a jest ich tam do przebadania około 100 tysięcy), przede wszystkim wywołanych tranzytem, tj. przejściem niewidocznej planety na tle macierzystej gwiazdy.

Według stanu na luty 2011 sonda ma na swym koncie odkrycie 15 planet oraz 1235 kandydatek na planety (obserwacji wymagających jeszcze potwierdzenia). Bardzo spektakularnym akcentem jest odkrycie systemu planetarnego składającego się z sześciu planet, ogłoszone 3.02.2011 w czasopismie "Nature" (reprodukcja okładki poniżej).
System Kepler-11 znajduje się w odległości prawie dwóch tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Składa się z dużych planet okrążających swą macierzystą gwiazdę w niewielkiej odległości (pięć pierwszych znajduje się bliżerj niż Merkury w naszym Układzie Słonecznym).

Nie mniej ważnym odkryciem jest ogłoszone w styczniu 2011 odkrycie planety Kepler-10b - najmniejszej do tej pory z planet odkrytych metodą tranzytu. Jest tylko o 40% większa od Ziemi, przy masie równej 4,5 masom naszej planety. Znajduje się w odległości 560 lat świetlnych, w konstelacji Smoka.


Więcej o misji, jej odkryciach i badaniach, dowiesz się na stronie internetowej 

http://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/main/index.html


Zobacz też naszą notkę "Inne światy"


© GK