ZNACZNIKI PROMIENIOTWÓRCZE

PRZEMYSŁ

W przemyśle metody znaczników promieniotwórczych znalazły największe zastosowanie do badań obiektów oraz substancji w różnych stanach skupienia. Wykorzystuje się fakt, ze wszystkie izotopy danego pierwiastka mają te same własności chemiczne. Zatem izotop promieniotwórczy zachowuje się w czasie określonego procesu jak badany pierwiastek lub materiał, a jednocześnie szybko i dokładnie można zarejestrować jego położenie.

Metody znacznikowe polegają na dodaniu izotopu do materiałów przesyłanych na odległość, poddawanych procesowi mieszania lub zmieniających - podczas obróbki technologicznej - stan skupienia (odparowanie, rozpuszczanie itp.). Pozwala to na śledzenie zmian intensywności promieniowania w różnych miejscach przepływu lub przesuwania się badanego materiału. Ponieważ podczas badań używa się znikomych ilości izotopu o małej aktywności, to wprowadzenie go nie zaburza badanych procesów.

Za pomocą metod znacznikowych można ustalić przepływ materiałów, określić ich prędkość, tor poruszania, dyspersję (niejednorodność). Można przeprowadzić również badania procesów mieszania i rozdzielania składników oraz ich faz. Metody te znalazły zastosowanie w produkcji szkła, w przemyśle papierniczym, chemicznym i metalurgicznym.

Znaczniki promieniotwórcze stosuje się również do badania stopnia zużycia materiałów, narzędzi, śledzenia procesów korozyjnych, badania smarów, a także lokalizacji i pomiarów nieszczelności zbiorników i rurociągów.

OCHRONA ŚRODOWISKA

Wprowadzenie krótkożyciowych znaczników promieniotwórczych do cieków wodnych (rzek, zbiorników) pozwala na ocenę i prognozowanie rozpływu zanieczyszczeń w naturalnych odbieralnikach wodnych, a tym samym na optymalizację wyboru miejsca ich zrzutu.

Znaczniki mogą być wykorzystywane również do badań efektywności pracy stacji oczyszczania ścieków oraz sporządzania bilansów wodno - ściekowych.