ŻABA


Kulka jest przywiązana sznurkiem do dźwigni. Uderzenie w dźwignię powoduje ruch kulki. Jeśli uderzy się odpowiednio w dźwignię, to kulka wpada na jeden ze schodków. Schodki są  ponumerowane co 10 jednostek. Zabawka przypomina pewne urządzenie w wesołych miasteczkach, którego uderzenie powoduje podnoszenie się słupka - mierzona jest wówczas siła uderzenia. Schodki jednak działają inaczej, gdyż nie mierzą siły uderzenia. Zbyt silne uderzenie dźwigni, nie sprawia, że kulka wskakuje na schodek, ale przeciwnie kulka ląduje gdzieś na boku.

Wrzucenie kulki na jeden ze schodków nie zależy do siły uderzenia, ale od nadanej jej wartości energii kinetycznej. Kulka uzyskując energię kinetyczną po chwili wskakuje na schodek, który odpowiada wartością tej nadanej energii kinetycznej. Na schodku kulka się nie porusza, więc nie posiada już energii kinetycznej, ale znajduje się na pewnej wysokości względem podstawy schodków i ma pewną energię potencjalną. Energia potencjalna kulki jest równa co do wartości nadanej energii kinetycznej.

    ZOBACZ FILM


Ponownie mamy do czynienia z zasadą zachowania energii. Jednak tym razem energia kinetyczna jest zamieniana w energię potencjalną czyli odwrotnie niż w większości zabawkach.

wybierz inne doświadczenie

Słowa klucze: energia potencjalna, energia kinetyczna, zasada zachowania energii