SCHODZĄCE ZWIERZAKI


Oba zwierzątka postawione na szczycie drzewka zaczynają wędrówkę w dół. Ich ruch jest specyficzny tzn. schodzą w dół i zatrzymują się na krótką chwilę na poprzeczkach, a następnie ponownie poruszają się w dół. Ważne jest odpowiednie ustawienie drzewka, najlepiej na podłożu nachylonym o niewielki kąt, a także dobrze umiejscowienie zwierzątka na szczycie, by zeszło na sam dół.

  

ZOBACZ FILM 1                                                                                                                                                      ZOBACZ FILM 2


Miś znajdujący się na szczycie drzewa posiada pewną energię potencjalną, która podczas ruchu w dół zamieniana jest energię kinetyczną do czasu zatrzymania się na poprzeczce. Na pierwszym "przystanku" miś ma mniejszą energię potencjalną niż na szczycie drzewa, więc energia kinetyczna podczas schodzenia jest mniejsza niż na początku. Taka sytuacja się powtarza aż miś dochodzi do podstawy drzewka.

Zabawka ta obrazuje zasadę zachowania energii. Jeden rodzaj energii zamienia się w inny tzn. energia potencjalna zmienia się w energię kinetyczną. Ponadto zabawka pokazuje, że energia potencjalna zależy od wysokości - im niżej jest misiu energia potencjalne jest mniejsza, a równocześnie zmniejsza się energia kinetyczna i misiu schodzi wolniej w końcowym etapie niż na samym początku ruchu.

wybierz inne doświadczenie


Słowa klucze: energia potencjalna, energia kinetyczna, zasada zachowania energii