KROCZĄCE KACZKI


Kaczki schodzą z równi ze stała prędkością czyli ruchem jednostajnym, a nie tak jak podpowiada intuicja ruchem przyspieszonym. Podczas schodzenia stopy kaczek dotykają równi - podłoża, a między podłożem i stopami występują siły tarcia. Na kaczki działają także inne siły. Wszystkie działające siły równoważą się i dlatego zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona, kaczki poruszają się ruchem jednostajnym.

ZOBACZ FILM 1

           

Ponadto ruch kaczek jest podobny do kołysania się. Kaczki schodzą przechylając się raz do przodu a raz do tyłu. Przyczyną takiego ruchu  jest przesuwanie się środka ciężkości. Przednia nóżka kaczki jest sztywno połączona z korpusem, a tylnia nóżka jest osadzona na osi i może obracać się o kąt. Gdy kaczka przechyla się do przodu i stoi na przedniej nodze, tylnia nóżka jest natychmiast dostawiana tak, że kaczka przechyla się do tyłu. Następnie przednia nóżka jest przestawiana i kaczka przechyla się do przodu, w taki sposób cały ruch powtarza się dopóki kaczka nie zejdzie na koniec równi.

ZOBACZ FILM 2

           

Kaczki znajdując się na szczycie równi posiadają energię potencjalną grawitacji, podczas schodzenia energia ta maleje. Początkowa energia potencjalna zamienia się      w energię kinetyczną oraz tarcie, co jest zgodne z zasadą zachowania energii. Zasada ta mówi, że jeden rodzaj energii zamienia się w inny, ale całkowita energia nie ulega zmianie.

 wybierz inne doświadczenie

Słowa klucze: równia pochyła, ruch jednostajny, przyspieszenie, prędkość, ruch przyspieszony, siła tarcia, pierwsza zasad dynamiki Newtona, środek ciężkości, energia potencjalna, energia kinetyczna, zasada zachowania energii