Nasza planeta – Ziemia - dane i ciekawostki


Gdyby jakiś podróżnik spędził całe życie na przemierzaniu Ziemi, czy zdołałby poznać ją całkowicie? Na Ziemi jest tyle rozmaitych widoków, krajobrazów, są równiny i góry, morza, lasy, pustynie i prerie… Od chwili powstania Ziemia bardzo się zmieniła i wciąż ulega zmianom, dlatego, że trwa w nieustannym ruchu. I to nie tylko na powierzchni, tu gdzie my żyjemy, ale wewnątrz kuli ziemskiej.

Jak wygląda Ziemia?

Gdybyś mógł popatrzeć na Ziemię z Kosmosu, to zobaczyłbyś, że jest kulista, podobna do piłki. Jednak nie jest idealnie okrągła, ale lekko spłaszczona na biegunach i wybrzuszona na równiku. Z Kosmosu widać Ziemię jako niebieską planetę, ponieważ  większość jej powierzchni pokrywa woda. Woda i lód pokrywają siedem dziesiątych powierzchni ziemskiego globu.




Co jeszcze oprócz wody znajduje się na Ziemi?
  • Góry pokrywają blisko jedną piątą powierzchni ziemskiego lądu.
  • Pozbawione wody pustynie zajmują prawie jedną ósmą lądu.
  • Lasy pokrywają około jedną czwartą powierzchni ziemskiego lądu.
  • Na bardzo rozległych obszarach lądu uprawia się zboża, na przykład pszenicę.




Budowa wnętrza Ziemi w „mega” skrócie


Ziemia jest zbudowana ze skał i składa się z czterech głównych warstw. My żyjemy na jej powierzchni, którą nazwano skorupą ziemską. Pozostałe warstwy to: płaszcz i jądra – zewnętrzne i wewnętrzne. Wewnątrz Ziemi jest bardzo gorąco; im bliżej środka tym wyższa jest temperatura. W samym środku może ona dochodzić do 6000 stopni Celsjusza.

Ciekawostki o Ziemi:

1. Ameryka Północna i Europa każdego roku odsuwają się od siebie o około 2cm, czyli o 1metr na 50 lat. A mówi się, że Ameryce i Europie coraz bliżej do siebie…


2. Najwyższym punktem na Ziemi jest szczyt Mount Everest, wznoszący się 8848m nad poziomem morza. Ale naprawdę najwyższą górą na świecie jest Mauna Kea na Hawajach. Ma ona co prawda tylko 4170m, licząc od poziomu morza, ale jej całkowita wysokość od dna oceanu wynosi 9450m.

3. Co to są stalaktyty i stalagmity? Jak powstają? Stalaktyt i stalagmity tworzą się w wapiennych lub dolomitowych grotach skalnych. Formowane są przez krople wody, które zawierają rozpuszczony węglan wapnia. Woda paruje, a kalcyt powoli tworzy krystaliczny naciek.



4. Morze Martwe jest dziesięć razy bardziej słone niż przeciętny ocean. Jest ono tak słone, że nie można w nim utonąć. Nie może też w nim żyć żadna ryba.

5. Dlaczego niebo jest niebieskie? Wydaje nam się, że światło Słońca jest białe. W rzeczywistości jest to „mieszanina” kolorów, jakie widzimy w tęczy. Gdy promienie słoneczne osiągną atmosferę Ziemi, zostają rozproszone przez drobinki kurzu i wody znajdujące się w powietrzu. Niebieskie światło jest rozproszone najbardziej i widzimy je ze wszystkich stron. Dlatego niebo ma barwę niebieską.


6. Dlaczego zachód Słońca ma barwę czerwoną? O zachodzie Słońce jest nisko na niebie i promienie słoneczne zanim dotrą do naszych oczu muszą przejść grubą warstwę atmosfery, która rozprasza wszystkie kolory z wyjątkiem czerwonego. Ponieważ tylko czerwone promienie docierają do naszych oczu, widzimy czerwony zachód Słońca. 





7. Jak powstaje tęcza? Pomimo, że światło słoneczne wydaje się białe, to w rzeczywistości składa się z kilku kolorów. Podczas przejścia promieni Słońca przez krople deszcze światło słoneczne ulega rozszczepieniu na różne kolory, z których się składa i w ten sposób powstaje tęcza. Tęcze w rzeczywistości są pełnymi okręgami, ale my widzimy tylko ich połowy. Aby zobaczyć tęczę, trzeba mieć Słońce za sobą i musi być ono niezbyt wysoko na niebie. Lecąc wysoko samolotem można ujrzeć tęczę w postaci całego okręgu.

8. Jak powstaje grad? Kulki gradu tworzą się, gdy jest zimno i krople wody zamarzają w górnej części chmur burzowych. Krople zaczynają opadać, lecz prądy powietrzne ponownie unoszą je do góry, gdzie tworzy się nowa warstewka lodu. Kulki gradu są coraz większe i cięższe, aż w końcu spadają na ziemię. Największa kula gradowa spadła w 1970 roku. Miała ona średnicę 19cm – prawie tak dużą jak piłka nożna!



9. Najwyższym wodospadem na Ziemi jest wodospad Angel w Ameryce Południowej, ma on 979m wysokości. Jest on ponad 3 razy wyższy od Wieży Eiffela!

10. Gdyby Ziemia była wielkości pomarańczy, to skorupa ziemska byłaby cieńsza od jej skórki. Grubość skorupy ziemskiej wynosi od 6 do 40km.

11. Aby obejść Ziemię wzdłuż równika, trzeba byłoby iść bez przerwy przez    ok. 300 dni! Albo też 25 milionów ludzi musiałoby trzymać się za ręce, aby otoczyć Ziemię wzdłuż równika.