Merkury



Srednica (km) 4879
Masa (w jedn. masy Ziemi) 0,055
Odległość od Słonca (mln km) 57,91
Prędkość po orbicie (km/s) 47,89
Nachylenie płaszcz. orbity wzgl. ekliptyki 7*0`15``
Okres obiegu wokół Słońca 87,969 dnia
Okres obrotu wokół własnej osi 58,7 dnia
Temperatura na powierzchni od - 170* do 430*C
Liczba księżyców 0
 

NajbliĹźsza Słońcu i najmniejsza planeta Układu Słonecznego. Dla ziemskiego obserwatora znajduje się zawsze bardzo blisko Słońca, dlatego jest trudna do obserwacji. Mimo to należy do planet widocznych gołym okiem i była znana już w starożytności. Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca.

Obieg wokół Słońca po orbicie zajmuje mu ok.88 dni. Natomiast obrót wokół własnej osi merkuriańska doba) zajmuje mu 58,7 dnia. Wynika więc z tego, że doba na Merkurym trwa aż 2/3 roku.

W porównaniu z innymi planetami Układu Słonecznego, o Merkurym wiadomo stosunkowo niewiele; ze względu na problemy natury technicznej, zbadały go dotychczas tylko dwie sondy. Pierwsza z nich - Mariner 10 - wykonała w latach 1974-75 mapy 45% powierzchni. Następnie, sonda MESSENGER podczas pierwszego przelotu 14 stycznia 2008 zobrazowała kolejne 30% powierzchni planety. MESSENGER zbliży się do Merkurego ponownie w 2009, a w 2011 wejdzie na orbitę w celu zbadania i wykonania mapy całego globu.

Merkury jest prawie pozbawiony ochronnej warstwy atmosfery. Najnowsze symulacje formowania się Merkurego pokazują, że duża część materii została wyrzucona w kosmos, kiedy w protoplanetę uderzył wielki meteoryt ok. 4,5 miliarda lat temu. Przypuszcza się, że właśnie to jest przyczyną większej od przewidywanej gęstości Merkurego. Część materii przypuszczalnie trafiła na Wenus i Ziemię.

Merkury okrąża Słońce z prędkością 50 km/s, jest najszybszą planetą Układu Słonecznego.


Merkury widziany z Ziemi


Merkury sfotografowany przez sondę "Messenger"


Schemat ruchu Markurego po niebie

Przejście Merkurego przed tarczą Słońca




Obraz Merkurego uzyskany przez nałożenie zdjęć wykonanych przez sonde Mariner 10. Obszary, dla których brakuje danych, są puste.