Najbli偶sza S艂o艅cu i najmniejsza planeta Uk艂adu S艂onecznego. Dla ziemskiego obserwatora znajduje si臋 zawsze bardzo blisko S艂o艅ca, dlatego jest trudna do obserwacji. Mimo to nale偶y do planet widocznych go艂ym okiem i by艂a znana ju偶 w staro偶ytno艣ci. Merkurego dojrze膰 mo偶na jedynie tu偶 przed wschodem lub tu偶 po zachodzie S艂o艅ca.
Obieg wok贸艂 S艂o艅ca po orbicie zajmuje mu ok.88 dni. Natomiast obr贸t wok贸艂 w艂asnej osi (merkuria艅ska doba) zajmuje mu 58,7 dnia. Wynika wi臋c z tego, 偶e doba na Merkurym trwa a偶 2/3 roku.
W por贸wnaniu z innymi planetami Uk艂adu S艂onecznego, o Merkurym wiadomo stosunkowo niewiele; ze wzgl臋du na problemy
natury technicznej, zbada艂y go dotychczas tylko dwie sondy. Pierwsza z nich - Mariner 10 - wykona艂a w latach 1974-75 mapy 45% powierzchni. Nast臋pnie, sonda MESSENGER podczas pierwszego przelotu 14 stycznia 2008zobrazowa艂a kolejne 30% powierzchni planety. MESSENGER zbli偶y si臋 do Merkurego ponownie w 2009, a w 2011 wejdzie na orbit臋 w celu zbadania i wykonania mapy ca艂ego globu.
Merkury jest prawie pozbawiony ochronnej warstwy atmosfery. Najnowsze symulacje formowania si臋 Merkurego pokazuj膮, 偶e du偶a cz臋艣膰 materii zosta艂a wyrzucona w kosmos, kiedy w protoplanet臋 uderzy艂 wielki meteoryt ok. 4,5 miliarda lat temu. Przypuszcza si臋, 偶e w艂a艣nie to jest przyczyn膮 wi臋kszej od przewidywanej g臋sto艣ci Merkurego. Cz臋艣膰 materii przypuszczalnie trafi艂a na Wenus i Ziemi臋.
Merkury okr膮偶a S艂o艅ce z pr臋dko艣ci膮 50 km/s, jest najszybsz膮 planet膮 Uk艂adu S艂onecznego.