Mars



艢rednica (km) 6 804,9 km
Masa (w jedn. masy Ziemi) 0,105
Odleg艂o艣膰 od S艂o艅ca (mln km) 227,94
Pr臋dko艣膰 po orbicie (km/s) 24,13
Nachylenie p艂aszcz. orbity wzgl. ekliptyki 1,8 stopnia
Okres obiegu wok贸艂 S艂o艅ca 686,9601 dnia
Okres obrotu wok贸艂 w艂asnej osi 1,025  dnia
Temperatura na powierzchni od - 140*C do 20*C
Liczba ksi臋偶yc贸w 2
 

Jest to czwarta planeta uk膮adu s艂onecznego. 偶atwo j膮 rozpozna膰 dzi臋ki jej wyra藕nej czerwonej barwie kt贸rej zawdzi臋cza nazw臋 od imienia boga wojny. Jest to w sumie tak naprawd臋 jedyna planet膮 kt贸r膮 naukowcy brali naprawde powa藕nie pod uwag臋 w poszukiwaniu 艂ad贸w 藕ycia organicznego.


Mars jest o po艂ow臋 mniejszy od Ziemii (promie艅 Ziemii - 6378 km;promie艅 Marsa - 3393 km )
Pomimo to s膮 one do siebie podobne:
  • dzie艅 na Marsie trwa prawie tyle samo co na Ziemii (na Marsie trwa tylko o 41 minut d艂u藕ej )
  • pory roku na Marsie s膮 podobne jak na Ziemii(chocia藕 na Marsie ka藕da pora roku trwa 2 razy d艂u藕ej)
  • nachylenie osi rotacji Marsa jest podobne jak na Ziemi (Mars 23.58 stopnia,Ziemii 23.27 stopnia)
  • Mars ma g贸ry,pustynie,bia艂e czapy polarne,wulkany i szerokie kaniony

W ubieg艂ym wieku niektorzy astronomowie wykryli "kana艂y" przecinajace powierzchnie planety i sugerowali 偶e zosta艂y wybudowane one przez Marsjan do nawodnienia wysuszonej gleby. Zmieniaj膮ce si臋 ciemne plamy na powierzchni uwa藕ali za miejsca gdzie rozwija艂y si臋  ro艣liny. Teraz wiemy 偶e "kana艂y" s膮 z艂udzeniem optycznym, a plamy pojawiaj膮 si臋 kiedy porywiste wiatry zwiewaj膮 py艂 ze ska艂..



Najwy藕sza temperatura na Marsie wyst臋puje w po艂udnie na r贸wniku, si臋gaj膮c +20stopni Celcjusza. Spada ona jednak bardzo szybko z powodu rozrzedzenia atmosfery, osi臋gaj膮c ju藕 podczas zachodu S艂o艅ca -70 stopni Celcjusza. W nocy temperatura spada jeszcze bardziej. Najni藕sza temperatura jest oczywi艣cie na biegunach, gdzie podczas nocy spada do -130 stopni Celcjusza. Podczas lata  po艂udniowa czapa polarna gwa艂townie kurczy si臋.

Atmosfera Marsa jest bardzo rzadka, jej g臋sto艣膰 odpowiada g臋sto艣ci atmosfery ziemskiej na wysoko艣ci 30 km i sk艂ada si臋 g艂贸wnie z dwutlenku w臋gla (95%). Ale i w tej bardzo rzadkiej atmosferze powstaj膮 chmury z艂o藕one z kryszta艂k贸w lodu i zestalonego dwutlenku w臋gla. S艂ynne czapy polarne to pokryte zestalonym dwutlenkiem w臋gla podbiegunowe obszary Marsa.



Woda na powierzchni planety nie mo趴e istnie膰 gdy藕 ci艣nienie na powierzchni wynosi mniej ni藕 10 mbar. Za to rowy w wewn臋trznych 艣cianach niekt贸rych krater贸w wygl膮daj膮 na wy艂o藕one przez p艂yn膮ca wod臋 i mozliwe, 藕e ciek艂a woda  znajduje si臋 niezbyt g艂臋boko pod powierzchni膮.

Valles Marineris jest to najwi臋kszy system kanion贸w ci膮gn膮cy si臋 ponad 4000km. W por贸wnaniu z nim Wielki Kanion w USA to "karze艂ek". Miejscami ma do 200km szeroko艣ci i 7 km g艂臋boko艣ci.



Mars jest posiadaczem najwi臋kszego w Uk艂adzie S艂onecznym wulkanu - Olympus Mons. Ma on 26 km wysoko艣ci, czyli trzy razy tyle co Mount Everest. Wszystkie wulkany na Marsie tak jak i ten przypominaj膮 kszta艂tem ogromny 艣ci臋ty sto偶ek. Powierzchnia podstawy wulkanu jest wi臋ksza ni偶 obszar Anglii,a sam krater mo偶e w sobie zmie艣ci膰 dwa takie miasta jak Londyn. Wszystkie wulkany na Marsie s膮 teraz jak si臋 przypuszcza, nieczynne.

Zdj臋cie po prawej zosta艂o wykonane przez automatycznego 艂azika, Spirita, na Marsie. Zdj臋cie po lewej stronie zosta艂o zrobione na pustyni, na po艂udnie od Maroka czyli na Ziemi. Oba zdj臋cia ukazuj膮 rozleg艂e r贸wniny pokryte  ska艂ami i piaskiem. Na 偶adnym z nich nie ujrzymy wody ani innych oczywistych znak贸w 偶ycia. Ka偶da z tych planet ma powierzchni臋 tak z艂o偶on膮, i偶 jakiekolwiek pojedyncze zdj臋cie nie ujawni nam stanowczo tej w艂a艣nie planety. Zrozumienie kt贸rej艣 z nich, jak si臋 okazuje, pomaga zrozumie膰 drug膮.


Mars posiada dwa ksi臋偶yce kt贸re przypominaj膮 kszta艂tem ziemniaczane bulwy : Phobosa(Strach) i Deimosa(Groza) kt贸re idealnie pasuj膮 do do ma艂ych towarzyszy boga wojny. Oba s膮 ma艂e Phobos ma 28km d艂ugo艣ci, a Deimos 16 km. S膮 one najprawdopodobniej planetoidami, przechwyconymi przez Marsa.




Phobos i Deimos kr膮偶膮 wok贸艂 Marsa po r贸偶nych orbitach (Phobos  na bli偶szej, Deimos na dalszej). Phobos kr膮偶y tak blisko planety (oko艂o 5 800 kilometr贸w ponad powierzchni膮 w por贸wnaniu z 400 000 kilometr贸w w przypadku naszego Ksi臋偶yca), 偶e grawitacyjne si艂y p艂ywowe 艣ci膮gaj膮 go w d贸艂. Za jakie艣 100 milion贸w lat przypuszczalnie spadnie na powierzchni臋 lub zostanie rozerwany napr臋偶eniami wywo艂anymi przez bezwzgl臋dne si艂y p艂ywowe, a jego szcz膮tki utworz膮 pier艣cie艅
wok贸艂 Marsa


Zobacz film Mars - planeta tajemnic