Komety



Komety to małe ciała niebieskie poruszające się wokół Słońca po bardzo wydłużonych orbitach. W miarę zbliżania się do Słońca komety stopniowo zwiększaja swoją jasność na ziemskim niebie. Pojawieniu się jasnej komety zwykle towarzyszą emocje. W dawnych czasach wierzono, że kometa zwiastuje wojny i nieszczęścia.

Komety pochodzą z tzw. Obłoku Oorta, swego rodzaju kosmicznego "śmietnika", znajdującego się dalej niż najdalsze z planet Układu Słonecznego. Jądra komet są z niego wytrącane w wyniku oddziaływań grawitacyjnych z innymi ciałami i zostają umieszczone na swoich orbitach wokół Słońca.



Jądro komety to mieszanina pyłu, lodu i odłamków skalnych. Można je sobie wyobrażać jako dużą, brudną śnieżkę.

Gdy kometa zbliża się do Słońca, w wyniku oddziaływania wiatru słonecznego, powstają dwa warkocze: gazowy i pyłowy. Warkocz gazowy ma kolor niebieski i jest skierowany zawsze w kierunku przeciwnym do gwiazdy. Biały warkocz pyłowy jest natomiast zakrzywiony w kierunku ruchu jądra komety.



Najbardziej znaną kometą okresową jest Kometa Halleya. Powraca ona w okolice Słońca średnio co 76 lat. Najstarsze zapiski na jej temat pochodzą z 613 roku p.n.e., natomiast następne jej pojawienie przewidywane jest na rok 2061.



Komety dzielą się na okresowe, czyli takie, które regularnie powracają w okolice Słońca, i nieokresowe, czyli pojawiające się tylko raz. Komety okresowe pojawiają się co kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset lat. Ich orbity to elipsy. Natomiast orbitę komety nieokresowej może być parobola lub hiperbola. W ognisku każdej orbity komety znajduje się Słońce.