Jowisz



Średnica (km) 142800
Masa (w jedn. masy Ziemi) 317,94
Odległość od Słońca (mln km) 778,4
Prędkość po orbicie (km/s) 13,06
Nachylenie płaszcz. orbity wzgl. ekliptyki 1*18`21``
Okres obiegu wokół Słońca 11 lat 315 dni
Okres obrotu wokół własnej osi 9h54m
Temperatura na powierzchni ok. -150*C
Liczba księżyców 63
 
Jowisz - największa i piąta w kolejności oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Posiada wiele księżyców (odkryto 63) oraz system pierścieni. Jowisz wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem to gazowe olbrzymy, czasem nazywane również planetami jowiszowymi.

Jest on jedną z pięciu planet widocznych gołym okiem i jednocześnie zazwyczaj czwartym pod względem jasności obiektem na niebie (po Słońcu, Księżycu, i Wenus).

Jowisz porusza się z szybkością 45 tys. km/h.

Cztery największe księżyce Jowisza, tzw. księżyce galileuszowe to Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Z tej czwórki najbliżej Jowisza znajdują się Io oraz Europa i w ich przypadku najbardziej zaznacza się działanie sił pływowych Jowisza. Siły te zgniatają i rozciągają księżyce. Wzrost temperatury ich wnętrza na Io objawia się intensywną działalnością wulkaniczną, a na Europie, pod skorupą lodu, przypuszczalnie znajduje się wodny ocean.
Jowisz widziany z Ziemi


Na Jowiszu można obserwować strefę burzową nazwaną Wielką Czerwoną Plamą, której rozmiary znacznie przekraczają ziemskie. Szybkie przepływy mas atmosfery Jowisza powodują powstawanie zjawiska strefowości i kolorowych pasów, które są tak charakterystyczne dla tej planety.
Europa, Ganimedes, Io, Calisto - 4 największe księżyce Jowisza - odkryte przez Galileusza
Księżyc Io na tle Jowisza

Księżyc Europa




Callisto-księżyc Jowisza znajdujący sie najdalej od tej planety

Ganimedes jest nie tylko największym księżycem Jowisza ale także całego Układu Słonecznego. Jest większy od Merkurego.


Io- czwarty co do wielkości księżyc Jowisza, znajduje sie najbliżej swojej planety. Charakteryzuje się niezwykle silną aktywnością wulkaniczną.




Animacja powierzni Jowisza