Silnik Stirlinga
JW Player goes here

Silnik Stirlinga

Jak postawisz silnik na jakiejś gorącej powierzchni (może to być szklanka z zagotowaną przed chwilą wodą lub chociażby na własnej dłoni) i odczekasz około pół minuty, to raz wprawione w odpowiednią stronę śmigiełko kręci się prawie bez końca.

Oczywiście, silnik ten działa wykorzystując różnicę temperatur. Dolna powierzchnia musi mieć inną temperaturę niż górna, w ten sposób jedna z powierzchni jest dostawcą ciepła, a druga odbiornikiem (chłodnicą). Wykorzystując dostarczane z zewnątrz ciepło, silnik Stirlinga zamienia część dostarczanej energii cieplnej na energię mechaniczną. Działa zupełnie dobrze postawiony na gorącej szklance jak i na kostce lodu - zmienia się tylko kierunek przepływu ciepła.

Ten zadziwiający swoją prostotą silnik został opracowany w 1816 roku przez szkockiego pastora Roberta Stirlinga. Miał być wtedy alternatywą dla istniejących silników parowych, które były często zawodne i wybuchowe. W odróżnieniu od innych silników, działa już przy niewielkiej różnicy temperatur.

więcej