Psychometr

Psychometr

Psychrometr mierzy tak zwaną wilgotność względną - nie ile pary wodnej jest w powietrzu w jednostkach bezwzględnych, ale ile pary wodnej jeszcze, w danej temperaturze, 'zmieści się' w powietrzu. Tak więc wilgotność względną "w" (w %) oblicza się ze wzoru

w = 100e/E

gdzie małe e jest prężnością pary w danej temperaturze i ciśnieniu, natomiast duże E jest prężnością pary nasyconej w tych samych warunkach.

JW Player goes here

Z kolei, "e" można obliczyć wg wyprowadzonego wzoru Sprung'a:

E = E1 - C·(p/1013)·(T-T1)

gdzie E1 jest prężnością pary wodnej nasyconej przy temperaturze termometru zwilżonego (T1), p - ciśnieniem (w hPa), C natomiast jest współczynnikiem psychometrycznym równym 0.5 dla wody i 0.43 dla lodu.

Ponieważ zależność jest trochę skomplikowana i nieliniowa, co widać na wykresie, to z tego powodu odczytu wilgotności dokonuje się, na podstawie pomiarów obu termometrów, poprzez odpowiednie tablice. I tak, np. przy temperaturze 20 oC i wskazaniu termometru zwilżonego 10 oC daje nam wilgotność względną 24 %, natomiast przy T = 30 oC i T = 20 oC wilgotność względna 39%. Generalnie im mniejsza różnica wskazań termometrów, tym większa wilgotność i vice versa, im większa różnica tym bardziej suche jest powietrze. Zależności te nie są liniowe, ze względu na nieliniowe charakterystyki prężności pary nasyconej od temperatury.