Dwie ciecze
W pojemniku znajdują się dwa różnobarwne płyny. Nie mogą się one mieszać i znacznie różnią się gęstościami. Barwny płyn jest gęstszy niż przezroczysty. Nawet po stworzeniu "burzy" w pojemniku te dwie ciecze pozostają nie zmieszane. Tworzą się małe kulki, które po "burzy" z powrotem łączą się z właściwą cieczą.
JW Player goes here
|
Powolne falowanie niebieskiej cieczy jest spowodowane obecnością cieczy przezroczystej nad nią: zaburzenie dolnej cieczy wprawia w ruch i ciecz u góry. Powierzchnia cieczy przezroczystej, mającej nad sobą powietrze, faluje "normalnie" - dolna ciecz nie uczestniczy w tym falowaniu.
Falowanie na granicy dwóch cieczy wyjaśnia wiosenne kłopoty norweskich rybaków - według ludowych wierzeń, na wiosnę budzą się elfy, które utrudniają wiosłowanie, tak że łódka nie posuwa się do przodu w tempie, w jakim powinna. W rzeczywistości, wiosną na powierzchni morza tworzy się kilkunasto centymetrowa warstwa słodkiej wody z topniejących śniegów. Wiosłowanie w takiej warstwie (lekkiej) wody wprawia w falowanie cięższą, słoną wodę i łódka nie posuwa się do przodu jak powinna.
więcej