Kolorowe bączki

Małe bączki mają kolorowe naklejki od góry. Ruch obrotowy bąków wywołuje złudzenie mieszania się barw. Inne przy mieszaniu czerwonego z zielonym (żółty), inne przy mieszaniu czerwonego z niebieskim (magenta - różowy).

Wrażenia prawie wszystkich barw w oku można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach tylko trzech wybranych wiązek światła o odpowiednio dobranej szerokości widma.

Słowo kolor pochodzi z języka łacińskiego. W większości kontekstów dotyczy wrażeń odbieranych za pośrednictwem oka. Słowo kolor jest używane przez osoby grające w karty, kiedyś też było używane dla odznak w wojsku, obecnie używa się go nawet dla określenia właściwości kwarków.

Podobnie jest z terminem barwa, jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego: barbus. Słowo barwa kojarzy się z wrażeniami odbieranymi za pośrednictwem oka, może kojarzyć się z materią zawartą w barwniku, ma też zastosowanie przy ocenie dżwięku, "barwa dżwięku", przy ocenie samogłosek "barwa samogłoski", również było używane w wojsku "barwy oddziału".

Oko rejestruje fale światła. Światło oceniane jest przez mózg jako zestaw wrażeń wytwarzanych w punktach odbiorczych oka. Fale świetlne ulegają w punktach odbiorczych przekształceniu na wrażenia. Takie przekształcenie nie jest funkcją wzajemnie jednoznaczną w sensie matematycznym. Znaczy to, że to samo wrażenie wytworzone w oku może powstać w wyniku różnych konfiguracji fal światła.

Światło białe można otrzymać łącząc tylko trzy barwy: czerwoną, zieloną i niebieską. Jeśli te trzy barwy rzucimy na ekran by nakładały się na siebie, to dadzą wrażenie światła białego. Dodając te barwy w odpowiednich proporcjach można otrzymać dowolną barwę widma. Z tego powodu barwy: czerwoną, zieloną i niebieską nazywamy barwami podstawowymi addytywnymi.