Tornado w butelce Wir

Dwie butelki złączone, z których jedna jest wypełniona wodą. Odwracając je i zakręcając górną część ruchem jak ciasto w misce, wytwarzamy własne tornado.

JW Player goes here

Powstają wiry - w zależności od kierunku kręcenia - kręcą się albo w prawo, albo w lewo. W ten sposób można wywołać własne "tornado" w butelce. W ogólności wiry powstają wszędzie tam, gdzie prędkość przepływu dość gwałtownie się zmienia i nie bez znaczenia jest tutaj zjawisko lepkości. W wirze wytworzonym w butelce prędkość wody przy ściankach butelki jest, w przybliżeniu, równa zero, natomiast im bliżej osi wiru tym ich prędkość liniowa jest większa.

Ciekawym przykładem wiru są też prądy konwekcyjne, jakie powstają w atmosferze w ładne wiosenne i letnie dni. Powietrze w takich prądach też porusza się po spirali, ma kształt wiru, ale wraz ze wzrostem wysokości ten "słup" wznoszącego się powietrza rozszerza się (na wskutek adiabatycznego rozprężania), a elementem związanym z lepkością jest otaczające ten prąd wznoszący zimniejsze powietrze. Dobrze rozpędzone powietrze tworzy trąbę powietrzną.

więcej