Okulary przeciws硂neczne

Okulary przeciws艂oneczne

Selektywne odbicie jednej barwy uzyskuje si臋 dzi臋ki interferencji. Warstwa odbijaj膮ca sk艂ada si臋 w rzeczywisto艣ci z kilku naprzemian u艂o偶onych warstw o du偶ym i ma艂ym wsp贸艂czynniku odbicia, przy czym odleg艂o艣膰 pomi臋dzy poszczeg贸lnymi warstwami wynosi l/2, gdzie l jest d艂ugo艣ci膮 fali, kt贸ra jest selektywnie odbijana. W ten spos贸b pomi臋dzy jedn膮 a drug膮 warstw膮 艣wiat艂o przebywa (tam i z powrotem) odleg艂o艣膰 l - w kierunku do ty艂u kolejne odbite fale sumuj膮 si臋 z t膮 sam膮 faz膮, czyli si臋 wzmacniaj膮.



Na wykresie obok przedstawiono przyk艂adowe widmo transmisji (w jednostkach wzgl臋dnych) okular贸w odbiciowych (krzywa pomara艅czowa) oraz, dla por贸wnania, filtru interferencyjnego przepuszczaj膮cego w zakresie fal niebieskich (krzywa niebieska)

Transmisja

Z kolei, na nast臋pnym wykresie pokazane jest przyk艂adowe widmo transmisji 艣wiat艂a "zielonych" (absorpcyjnych) okular贸w s艂onecznych. Jak wida膰 , najwi臋cej procentowo 艣wiat艂a jakie przechodzi przez okulary przypada na zakres barw czerwonych. Dlaczego wi臋c, jak patrzymy z boku na okulary wydaj膮 si臋 one by膰 "zielone" a patrz膮c przez nie widzimy otaczaj膮cy nas 艣wiat zielonkawo?

Ca艂a tajemnica tkwi w oku ludzkim. Czu艂o艣膰 ludzkiego oka jest r贸偶na dla r贸偶nych barw. W dzie艅, kiedy za detekcj臋 艣wiat艂a odpowiedzialne s膮 czopki znajduj膮ce si臋 w oku, najwi臋ksza czu艂o艣膰 przypada na d艂ugo艣膰 fali ok. 550 nm, tj. obszar zielonych barw. Ale dla 艣wiat艂a o d艂ugo艣ci fali ok. 650 nm (czerwone kolory) czu艂o艣膰 ludzkiego oka jest ju偶 dziesi臋ciokrotnie mniejsza, o tyle samo co dla 470 nm.

Transmisja skorektowana

呕eby okre艣li膰 jak widzimy barwy 艣wiat艂a przez okulary nale偶y uwzgl臋dni膰 czu艂o艣膰 widmow膮 oka. Na wykresie obok przedstawiono widmo transmisji 艣wiat艂a po przej艣ciu przez okulary pomno偶one przez wzgl臋dn膮 czu艂o艣膰 widmow膮 oka, co chyba wyja艣nia dostatecznie "zielone" wra偶enie barwy (jest to czu艂o艣膰 uzyskana w wyniku pomiar贸w wielu obserwator贸w, czyli w efekcie pewnego u艣rednienia i bez uwzgl臋dnienia r贸偶nego rodzaju czopk贸w).