CD spektrometr


Płytę CD można potraktować jak odbiciową siatkę dyfrakcyjną. Stała tej siatki d odpowiada odległości miedzy ścieżkami z zapisaną informacją (lub jeszcze nie zapisaną - czysta płyta również rozszczepia światło).



Interferencja następi, gdy różnica dróg optycznych promieni odbitych a = dsina, będzie wielokrotnością długości fali l

d sin a = nl .

CD jako spektrometr

Przy użyciu światła lasera o znanej długości fali l można wyznaczyć stałą siatki dyfrakcyjnej. W tym celu należy zmierzyć odległość między płytką a ekranem - l, oraz odległość między prężkami pierwszego rzędu a prężkiem zerowym - x. Z otrzymanych długości odcinków należy wyznaczyć sinus kąta a, a z wzoru siatki dyfrakcyjnej dla prężków pierwszego rzędu (n = 1) stałą siatki d:

Stała siatki

Płyta CD może być użyta do analizy widma światła emitowanego przez różne żródła, jeśli znana jest jej stała siatki.

Intensywność kolorów obserwowanych widm jest zadziwiająca. Dzieje się tak, ponieważ obserwacja odbywa się w świetle odbitym, a nie przechodzącym - jak w przypadku pryzmatu - i kolory obserwuje się bez ciągłego, jasnego tła. żarowe żródło światła daje oczywiście widmo ciągłe. Obserwacje można przeprowadzić np. stając tyłem do lampy pokojowej w odległości 2-3 metrów i trzymając płytę w wyciągniętej ręce, nieco powyżej oczu. Najpierw należy pochylić płytę wzdłuż osi poziomej, tak aby na jej górnej części ujrzeć odbicie żarówki. Następnie należy pochylać górną krawędż do siebie, aż do ujrzenia pierwszego rzędu dyfrakcji.

"Spektroskop z płyty CD" jest prawie nie gorszy, niż prawdziwy, do pomiarów naukowych. Zobacz te dwa zdjęcia lampy w parami kadmu.

Na tym zdjęciu widać dwa rzędy prężków - pierwszy i drugi obraz dyfrakcyjny.

Widmo lampy kadmowej oglądane za pomocą płyty CD.