Wahad艂o Newtona Wahad硂 Newtona

Wahad艂o Newtona jest przyk艂adem zastosowania zasady zachowania energii i p臋du; w szczeg贸lnym przypadku zderzen (prawie) doskonale spr臋偶ystych i centralnych. Uderzaj膮ca kula przekazuje ca艂y sw贸j p臋d i energi臋 kinetyczn膮 kuli w spoczynku.

Rozwa偶my dwie kule, z kt贸rych kula numer dwa spoczywa.

Przed zderzeniem ich p臋d wynosi mv1 a po zderzeniu og贸lnie mV1+mV2 (ma艂ymi literami oznaczamy pr臋dko艣ci kul przed zderzeniem, du偶ymi po zderzeniu).

mv1 = mV1+mV2 (1)

Oczywi艣cie, jedno r贸wnanie nie pozwala na znalezienie niewiadomych pr臋dko艣ci dw贸ch kul, V1 i V2.

Je艣li zderzenie jest spr臋偶yste (st膮d kule stalowe) to zachowuje si臋 energia mechaniczna (kinetyczna):

½mv12 = ½mV12 + ½mV22 (2)

Rozwi膮zaniem tych r贸wnan s膮 warto艣ci pr臋dko艣ci V1 = 0, V2 = v1.

A teraz pobawmy si臋 wahad艂em

JW Player goes here

1. Dwie kule

Podnie艣 jedn膮 r臋k膮 trzy kule i trzymaj je z boku. Drug膮 r臋k膮 pu艣膰 jedn膮 z pozosta艂ych kul. Kula puszczona staje, a ta kt贸ra sta艂a - rusza. W biegach nazywa si臋 to "sztafet膮".

JW Player goes here

2. Trzy kule

Wezmy trzy kule i pu艣膰my jedn膮 z nich. To jakby pierwsza uderzy艂a w drug膮, druga odskoczy艂a, uderzy艂a w trzeci膮, a sama si臋 zatrzyma艂a. Jasne?

JW Player goes here

3. Trzy kule po dwie

Podnie艣 dwie kulki po tej samej stronie, pu艣膰 je na trzeci膮, w spoczynku. Odskakuj膮 dwie kulki, a staje tylko ta pierwsza, zewn臋trzna.

Rozwa偶my to zderzenie w spos贸b taki: 艣rodkowa spada i uderza w t臋 trzeci膮. Sama staje, a trzecia rusza. A mi臋dzyczasie nadlatuje pierwsza, i t臋 艣rodkow膮 ponownie wprawia w ruch. I druga i trzecia odlatuj膮.

Wszystko zachodzi tak szybko, jakby to by艂o jedno zderzenie.

Przyjemnej zabawy!