Lewitron

Dobrze wprawiony w ruch lewitron unosi się kilka centymetrów nad podstaw±. Siła ciężko¶ci b±ka jest równoważona przez oddziaływanie magnetyczne. B±k jest magnesem, a i w podstawie ukryte s± magnesy (trzy lub cztery, w narożnikach podstawy). To oddziaływanie z magnesami w podstawie utrzymuje b±ka w powietrzu.

Na rysunku pokazany jest przebieg linii pola magnetycznego. Magnes w podstawie skierowano biegunem północnym ku górze, a magnes w b±ku - biegunem północnym w dół - magnesy odpychaj± się więc. Je¶li wła¶ciwie dobierzemy ciężar b±ka do wielko¶ci sił magnetycznych, wypadkowa siła działaj±ca na b±ka będzie równa zeru.

(9kB)

Układ magnesów w podstawie jest taki, że pole wytworzone jest najsłabsze w centrum podstawy. Równowagę trwał± (przynajmniej na kilka minut) uzyskuje się jednak tylko dlatego, że b±k wiruje, tzn. moment sił działaj±cy na b±ka równoważy moment sił reakcji b±ka występuj±cy przy precesji. Okre¶lmy to dokładniej: je¶li b±k zaczyna się odchylać od położenia centralnego działaj± na niego siły magnetyczne spychaj±ce go ponownie do centrum.

Doprowadzenie b±ka do lewitacji nie jest łatwe - nie powinien wirować ani za wolno, ani za szybko, a jego masa musi być bardzo dobrze dobrana (służ± do tego pier¶cienie, które nakłada się na os b±ka). W końcu b±k i tak spada, między innymi dlatego, że opór powietrza zwalnia jego obroty.