Szereg Volty - błędna hipoteza, miliard zastosowań

Szereg elektrochemiczny Volty jest podstawą działania każdej baterii. W zależności od zastosowania, wymaga się od baterii bądĽ dużej różnicy potencjału (baterie litowe), bądĽ trwałości, łatwości ładowania itd. Według tych wymagań, wybiera się dwa metale z szeregu Volty. Ta genialna klasyfikacja metali jest szczęśliwą realizacją wcześniejszego, nieudanego pomysłu.

W wieku zaledwie 19 lat, w liście do innego "elektrologa" włoskiego, Giambatisty Beccari, Volta zaproponował "uporządkowanie" zagadki powstawania ładunków różnych znaków w trakcie pocierania izolatorów i przewodników. Młody Volta postulował, że ciała zawierają "ogień elektryczny", który sobie nawzajem przekazują. Materiałem najuboższym w "ogień elektryczny" jest szkło, póĽniej jedwab, przewodniki a na prawym końcu znajduje się siarka. Każde ciało zyskuje "ogień elektryczny" od innego, leżącego bardziej na prawo w szeregu.

Beccaria, elektryzując dodatnio siarkę za pomocą pozłacanego papieru pokazał, że pomysł był błędny. Dziś wiemy, że w szeregu elektrochemicznym Volty, metale leżące bardziej na prawo (jak Cu) oddają, przez obwód elektryczny, ładunek dodatni metalom leżącym na lewo (jak Zn).

Pierwszy szereg (elektrostatyczny) Volty:

szkło - jedwab - żywica - metale - siarka