Prądy Foucaulta

Prądy indukowane mogą powstawać w przewodnikach masywnych i mają one charakter prądów wirowych.
Zgodnie z prawem Ohma wartość prądu wirowego zależy od oporu obwodu. W masywnych przewodnikach wielkość oporu jest mała, w związku z tym prądy wirowe mogą osiągnąć znaczną wartość nawet w przypadku pól magnetycznych, zmieniających się niezbyt szybko.

Prądy wirowe powodują szybkie nagrzewanie się przewodników. Po raz pierwszy zwrócił na to uwagę fizyk francuski J. Foucault, dlatego prądy te noszą nazwę prądów Foucaulta.

W maszynach i transformatorach elektrycznych prąd wirowe przyczyniają się do znacznych strat energii, w związku z tym obwody magnetyczne maszyn elektrycznych i rdzenie transformatorów wykonuje się z oddzielnych cienkich blach stalowych odizolowanych wzajemnie. Prądy wirowe powstają w płaszczyznach prostopadłych do linii indukcji magnetycznej (prądy obejmują linie indukcji). Wskutek tego płaszczyzny blach, których montuje się obwody magnetyczne, należy rozmieszczać równolegle do linii indukcji. W ten sposób można znacznie zwiększyć opór elektryczny obwodu magnetycznego, nie zmieniając niemal zupełnie jego oporu magnetycznego. W celu zwiększenia elektrycznego oporu właściwego obwodów magnetycznych do stali dodaje się niewielką ilość krzemu.