Prądnica Faradaya

Andre Ampere, od którego nazwiska pochodzi jednostka natężenia prądu, pisał w 1802 roku:" Pomysł, że zjawiska elektryczne i magnetyczne mają tę samą naturę jest wręcz absurdalny". Zdanie to zamieścił w komentarzu do doświadczenia Romagnosiego, adwokata z Trento. Doświadczenie zostało zgłoszone na konkurs wynalazców rozpisany przez cesarza Napoleona. Romagnosi, ułożył stosik monet według recepty Volty, połączył końce ogniwa drutem, a w pobliżu drutu położył kompas. Zauważył "wpływ prądu na igłę". Zgłoszenie Romagnosiego w Paryżu nie wzbudziło zainteresowania i dopiero młody Oersted, obecny wówczas na konkursie, 15 lat później przeprowadził swoje słynne doświadczenie.

Kolejne 14 lat minęło jednak, zanim genialny chłopski syn z Anglii, Michael Faraday, nie odwrócił doświadczenia: nie tylko prąd wpływa na pole magnetyczne, ale i pole magnetyczne (zmienne) może generować prąd elektryczny. Zasadę zamienności prąd - pole magnetyczne ilustruje proste doświadczenie na rys.6, wykorzystujące cewkę Helmholtza.

Ramka

Foto 1. Jeden i ten sam przyrząd, ramka z nawiniętym drutem, ilustruje zarówno prawo Faraday-Lenza (siłę elektromotoryczną indukcji E=-ndF/dt, gdzie n jest ilością zwojów) jak i siłę działającą na przewodnik z prądem w polu magnetycznym (siłę Faradaya, lub siłę Lorenza w przypadku swobodnych ładunków). Na ramkę o wymiarach 1m x 1m nawinięto około 100 zwojów miedzianego drutu o średnicy 1 mm (typowy drut transformatorowy).



Film 1. Film (700kB.avi) - Zwojnica, zasilana prądem około 3-5 A (np. z akumulatora samochodowego) obraca się w polu magnetycznym Ziemi (jest przykładem silnika elektrycznego). Ponieważ w polu magnetycznym Ziemi (około 300 mGa =3.10-8T) moment siły jest rzędu 10-5 N.m, ramka obraca się bardzo powoli - z tego powodu wymaga zawieszenia na nici pod sufitem a przewody doprowadzające prąd muszą być odpowiednio giętkie.



Film 2 Film (705 kB.mpg) - W ramce obracanej nawet z umiarkowaną prędkością obrotową pojawia się siła elektromotoryczna rzędu kilku mV (ramka + pole magnetyczne Ziemi stają się prądnicą). Oczywiście, im szybszy obrót, tym większe napięcie generowane, ale trudniejszy odczyt na woltomierzu.