Wspinaj±cy się robot

Ta zdumiewaj±ca zabawka-robot wbrew grawitacji wspina się po szkle, lub po innej gładkiej powierzchni używaj±c silnych stóp-przyssawek

Miotacz parowy

... cóż, wła¶nie para! Napełnij zbiornik specjalnym roztworem i wł±cz miotacz. Po prostu naci¶nij spust a para przechodz±c przez elestyczn±  przeponę wystrzeli  w postaci parowych kółek, podobnych do tych, które puszcza się pal±c papierosy.

Paradoksalna klepsydra

Absolutnie czaruj±ca! Klepsydra ta zawiera tysi±ce maleńkich niebieskich b±belków, które płyn± do góry wypełniaj±c górn± komorę w czasie około 2,5 min.

Wieczna latarka

Nie kupuj już nigdy więcej baterii do latarki. Ta zadziwiaj±ca latarka składa się z  pojedynczej diody LED i ogniwa elektrycznego, które ładuje się przez potrz±sanie. Latarka  jest całkowicie niezawodna i wieczna, działa wykorzystuj±c prawa indukcji elektromagnetycznej Faradaya. Możesz o niej zapomnieć na długie lata a wci±ż będzie działać jak za pierwszym razem - doskonała  w sytuacji nagłych wypadków.

Latarka zasilana sił± mię¶ni

Zamień energię kinetyczn± twojej ręki w ¶wiatło. Konstrukcja ręcznego dynama jest w pełni widoczna. W jasny sposób pokazuje jak energia elektryczna wytwarzana jest przez przewodnik elektryczny poruszaj±cy się w polu magnetycznym - zjawisko to odkrycie zostało przez Michaela Faradya w 1831 roku.

Wykrywacz metalu

W piasku na plaży lub pod trawnikiem ogródka lubi± ukrywać się skarby. Ten wysoko-czuły elektroniczny wykrywacz metalu z łatwo¶ci± pomoże odszukać ukryte przed wzrokiem przedmioty takie jak monety, biżuteria czy zgubione klucze.

Lewituj±cy długopis

Długopis umieszczamy NAD specjaln± podstawk±, po czym zawisa  on w powietrzu i raz puszczony w ruch kręci się prawie bez końca. Całkowicie magiczny!

 

Ľródło: Arbor Scientific [https://www.arborsci.com/]
tłumaczenie: Eryk Rajch

Filtry polaryzacyjne

Te plastikowe, wysokiej jako¶ci  filtry polaryzacyjne s± doskonałe do każdego rodzaju eksperymentowania.


Zestaw filtrów polaryzacyjnych

Zestaw ten zawiera materiały i wskazówki dla wielu eksperymentów i demonstracji wykorzystuj±cych ¶wiatło spolaryzowane. W skład zestawu wchodz±:

  • 2 filtry polaryzacyjne 3"x3"
  • 5 arkuszy wykonanych z włókien octanowych
  • 1 rolkę optycznie czynnej ta¶my celofanowej
  • 1 kryształ kalcytu (szpat Islandzki)
  • 1 pleksiglasowy tester naprężeń
  • 1 kawałek polietylenu
  • 1 kawałek miki



 Ta¶my celofanowe

 Je¶li umie¶cimy te specjalne celofanowe ta¶my  między dwoma filtrami polaryzacyjnymi, pokaż± się nam  piękne  efektowne kolory. Gdy jeden z filtrów będziemy obracać, kolory będ±  się zmieniać. Te piękne celofanowe wzory powstaj± tylko wtedy, kiedy ta¶my umieszczone s±  między filtrami.

Koraliki wykrywaj±ce ultrafiolet

Koraliki te zawieraj± pigment, który zmienia kolor gdy wystawimy je na działanie ¶wiatła ultrafioletowego (UV) - słonecznego lub pochodz±cego z innego Ľródła UV.
Paciorki  nie barwi± się pod wpływem ¶wiatła widzialnego pochodz±cego np. ze zwykłej żarówki, wymagaj± więc wyniesienia na ¶wiatło słoneczne. Wiele współczesnych teleskopów działa w zakresie długo¶ci fal ¶wiatła leż±cych poza zakresem fal widzialnych (VIS), takich jak wła¶nie ultrafiolet lub promieniowanie podczerwone (IR).

Z koralików można zrobić bransoletkę nawlekaj±c je po prostu na kawałek żyłki i nosić j± na ręce jako wykrywacz UV.  Równie łatwo można  za pomoc± paciorków przeprowadzić inne eksperymenty:  sprawdzić  skuteczno¶ć okularów  w ochronie naszych oczu  przed promieniowaniem UV, czy też jak skutecznie działa olejek do opalania. Je¶li tylko zaczniemy eksperymentować odkryjemy zaraz inne możliwo¶ci.

Paciorki dostępne s± w sze¶ciu kolorach, wszystkie koraliki (za wyj±tkiem srebrnych) pod nieobecno¶ć ¶wiatła UV s± blado-szare . Koraliki zmieniaj± barwę nawet do 50 000 razy.


Przeno¶na lampa UV

Ta przeno¶na lampa ultrafioletowa o mocy 4 W jest bardzo wygodna do demonstracji fluorescencji minerałów, proszków mydlanych, farb, banknotów i niektórych kart kredytowych.




Termiczny odcisk dłoni

Umie¶ć swoj± dłoń na tym czarnym plastikowym kwadracie i utwórz piękny odcisk  swojej dłoni. Każdy kolor odpowiada innej temperaturze.

Magnes podkowa

Magnes w kształcie podkowy, za pomoc± którego możemy unie¶ć metalowy przedmiot o masie do 1kg.

Przyssawka Lil'a

Przesuń to proste, zupełnie zadziwiaj±ce urz±dzenie ponad puszk± napoju lub plastikowym kubkiem, połóż na gładkiej, płaskiej powierzchni jak np. stół i efekt znakomity - przyklei się! Zjawisko zasysaj±cego kubka, przypadkowo odkryte przez amerykańskiego studenta Mikea Adjeleiana zastosowane w tym wypadku, używa ci¶nienia powietrza do utrzymywania pojemników i zapobiega rozlewaniu się. Doskonale sprawdza się w laboratorium, a nawet w domu! Wymiar pasuje do standardowych rozmiarów puszek i kubków oraz innych pojemników o ¶rednicy do 7 cm.

Dropper Poppers

Wykonywane tylko w Australii, te niesamowite półkule wykonane z gumy wydaj± się podważać prawa fizyki odbijaj±c się od podłoża na wyższ± wysoko¶ć niż ta, z której zostały zrzucone!
Niepodobne do innych piłeczek ze względu na swoje wła¶ciwo¶ci fizyczne, potrzebuj± do swych niesamowitych odbić niewielkiej ilo¶ci "energii aktywacji", której dostarczamy im do „przenicowania” w trakcie zderzenia z podłożem. Energia do podskoku akumulowana zostaje dzięki specjalnemu kształtowi (energię potencjaln± sprężysto¶ci i, która potem zamienia się na energię kinetyczn±). Dropper  spuszczony z wysoko¶ci około 1,5 metra odbije się i podskoczy na wysoko¶ć 3 metrów lub wyżej!

Szczę¶liwa i smutna piłeczka

S± to największe piłeczki "szczę¶liwa-smutna" jakie widzieli¶my! Maj± ¶rednicę 2,54 - 1,27 cm! Te dwie czarne gumowe piłeczki wydaj± się identyczne, ale maj± zupełnie różne własno¶ci fizyczne. Spuszczone na tward± powierzchnię zupełnie różnie się "zachowuj±" - jedna piłeczka odbija się wysoko (szczę¶liwa - tak jak ze szczę¶cia podskakuje kto¶ kto trafił 6 w Lotto), podczas gdy druga uderza w podłoże i natychmiast się zatrzymuje (smutna - opis smutku pomijamy). S± doskonałym przykładem na to, że pewne własno¶ci nie mog± być zaobserwowane bez przeprowadzenia eksperymentu.

Lejek grawitacyjny (Vortx)

Kiedy upu¶cimy monety z ramp startowych, zaczynaj± one kr±żyć w lejku prostopadle do jego powierzchni. W miarę zbliżania się do ¶rodka lejka  prędko¶ć rotacyjna monety znacznie wzrasta. Używaj lejka jako banku dla twoich drobnych lub poprowadĽ fascynuj±c± lekcję. Vortx doskonale nadaje się do nauczania ruchu żyroskopowego, energii ruchu obrotowego, praw zachowania energii itd.

Nowy i udoskonalony! B±czek magnetyczny Omega Levitron.

B±czek magnetyczny Levitron znów został udoskonalony! Nowy b±czek jest w stanie lewitować w powietrzu na wysoko¶ci około 6 cm nad platform±.  Uprz±ż magnetyczn± stanowi± stałe, odpychaj±ce się magnesy neodymowe. Magnetyczny b±czek jest doskonałym przykładem wiruj±cego dipola magnetycznego.

Termometr na podczerwień

Po prostu wyceluj i naci¶nij przycisk. Ten zadziwiaj±cy nowy termometr mierzy temperaturę różnych przedmiotów nawet ich nie dotykaj±c. Temperatura jest natychmiastowo pokazywana na cyfrowym wy¶wietlaczu z dokładno¶ci± do dziesi±tej czę¶ci stopnia w skali Celsjusza lub Fahrenheit'a.
Termometr (IR) wyznacza temperaturę poprzez pomiar promieniowania ciała doskonale czarnego wydzielanego przez substancje znajduj±ce się w temperaturze powyżej zera absolutnego. Promieniowanie ciała doskonale czarnego jest funkcj±  temperatury oraz  zdolno¶ci emisyjnej (emitancji) badanego obiektu. Czuło¶ć współczynnika emitancji przyrz±du wynosi 0,95 co jest normaln± warto¶ci± dla obiektów innych  niż metale lub lustrzane powierzchnie. Dla pomiarów temperatury metali konieczne jest  naklejenie na nie kawałka czarnej matowej ta¶my klej±cej.

 

Metal z pamięci± kształtu

Kawałki tego drutu można owin±ć wokół ołówka nadaj±c im kształt spirali. Kiedy włożymy j± do gor±cej wody odzyska oryginalny kształt. Drut można "nauczyć" jaki kształt ma pamiętać formuj±c go w płomieniu ¶wieczki.

Parostatek

Oryginaln± nazwę tej zabawki pochodz±c± z lat dwudziestych naszego wieku (Putt Putt Steam Boat) można by przetłumaczyć jako parostatek puf puf.  Reprodukcja, któr±  tu widzimy może być użyta do nauczania wielu  naukowych zasad. Używaj±c małej ¶wieczki lub kilku kropli nafty sprawimy, że 10 centymetrowa łódka będzie "pufać" przez długie godziny. Doskonale nadaje się do demonstracji zamiany energii  cieplnej w energię mechaniczn±. Na poziomie akademickim studenci mog±  wyja¶niać zasadę jej działania.
Fascynuj±ca zabawa gdy ogl±damy parostatek pływaj±cy w dużej okr±głej misce wypełnionej wod±.

¦piewaj±ca rura

Ta ciężka, czarna stalowa rura, waż±ca około dwóch kilogramów, wewn±trz jednego z końców posiada ekran w postaci przyspawanej metalowej drucianej siatki.
Ogrzewamy nad płomieniem palnika (przez około 10 sekund) siatkowy ekran po czym trzymana pionowo rura wytwarzać będzie gło¶ny ton trwaj±cy około 30 sekund. Charakterystyczny ¶wist wytwarzany jest na skutek tego, że pewne częstotliwo¶ci dĽwięku generowane turbulentnym przepływem ogrzewanego powietrza rezonuj± z wnęk± rury. Obracaj±c rurę do pozycji poziomej zakłócamy przepływ powietrza i dĽwięk zanika; obracaj±c j± ponownie do pionu dĽwięk znów daje się słyszeć. W konsekwencji możliwe jest wywołanie złudzenia, że "wylewamy" dĽwięk do naczynia i z powrotem go do rury wlewamy. Dodatkowo, dopasowane dwie rury wytworz± słyszalne dudnienie.

Ogniwa słoneczne

Użyj tych baterii słonecznych do zasilania małych silniczków elektrycznych lub innych urz±dzeń. Każde z ogniw wytwarza 800 mA przy napięciu 0,45 V. Mog± być używane pojedynczo lub poł±czone szeregowo dla zwiększenia napięcia, b±dĽ równolegle dla większego pr±du.

Tornado w butelce

Zademonstruj w klasie wir. Niektórzy nazywaj± go tornado w butelce. Pokaż, że aby woda ¶ciekała w dół, powietrze musi przepływać do góry. Te niesamowite podwójne nakrętki  nakręcamy na dwie duże plastikowe butelki po napojach i możemy pozwolić wytworzyć uczniom i studentom wodny wir. Ł±cz± dwie mniejsze butelki można też zrobić piaskow± klepsydrę.

Pij±cy ptak

Po prostu zwilż głowę ptaka wod±, ustaw go naprzeciwko szklanki z wod± i obserwuj jak ptak cyklicznie będzie maczał głowę żeby się "napić". Trwa to godzinami. Doskonała zabawka by wokół niej rozgorzała  klasowa dyskusja lub laboratoryjne eksperymenty. Jak  to działa? Czy jej ruch się rzeczywi¶cie nigdy nie skończy? Czy lepiej działa z zimn± czy gor±c± woda?  Czy działa pod przykryciem takim jak odwrócone do góry nogami akwarium?

Butelkowa fontanna

Poł±cz dwie czyste 2-litrowe butelki po napojach, a za każdym razem kiedy obrócisz butelki try¶nie fontanna. Jest to współczesna wersja licz±cej 2000 lat fontanny Herona z Aleksandrii.

Miraż

Wytwarza trój-wymiarowy rzeczywisty obraz. Po prostu umie¶ć mały przedmiot wewn±trz "mirażu". Natychmiast w niewiarygodny sposób pojawi się NAD zabawk±, w trzech wymiarach. Obejrzyj obraz ze wszystkich stron. Możesz nawet zobaczyć jego odbicia! Możesz nawet go o¶wietlić! Ale kiedy próbujesz go dotkn±ć .... twoje palce przechodz± przez  niego.

Okulary pryzmatyczne


Te okulary posiadaj± wysoko efektywne siatki dyfrakcyjne (53 linie/mm) rozczepiaj±ce na spektralne składowe ¶wiatło pochodz±ce z dowolnego Ľródła . Linie rys w siatkach naniesione s± pionowo oraz poziomo. Okulary s± doskonałe do demonstracji różnic między widmami ¶wiatła pochodz±cego ze Ľródeł żarzeniowych (wolframowe włókno żarówki) oraz tych, których Ľródłem s± wyładowania elektryczne w gazach (¶wietlówka energooszczędna, sodowa lampa uliczna).
"Szkła" okularów m±towane s± we fluoroscencyjnych kartonowych oprawkach. 

Miotacz powietrza

To zadziwiaj±ce urz±dzenie miota potężne wiry powietrzne na odległo¶ć około 6 metrów. Wystarczaj±co silne by zdmuchn±ć płomień ¶wieczki pal±cej się w przeciwległym końcu pokoju. Miotacz jest całkowicie bezpieczny, gdyż nie strzela żadnymi pociskami a tylko silnym "pufnięciem" powietrza.

Termometr miło¶ci

Doskonały do demonstracji jak ciecz gwałtownie paruje kiedy zostanie ogrzewana.

Rakieta

Rakieta ta startuje dzięki powietrzu, które sprężamy w jej korpusie. Prowadnica rakiety i jej korpus tworz± swoist± pompkę powietrzn±, która pozwala wysłać rakietę na wysoko¶ć około 45 metrów. Jest całkowicie bezpieczna, wykonana z utwardzonej g±bki,  z miękk± g±bkow± głowic±. Odkryj bezpiecznie i efektownie z małymi dziećmi lub studentami  prawa Newtona!

Poly-Ox żel

Ten polimer tlenku polietylenu posiada ciężar atomowy równy 4 000 000 atomowych jednostek masy. Kiedy niewielk± ilo¶ć tego białego proszku rozpu¶cimy w wodzie otrzymamy ekstremalnie lepk±, nie-Newtonowsk± ciecz. Ciecz ta a wła¶ciwie żel, posiada zdumiewaj±ce wła¶ciwo¶ci. Kiedy zaczniemy przelewać żel z jednego kubka do drugiego, cała masa z górnego  przeleje się do dolnego kubka o "własnych siłach". Dodaj±c podczas rozpuszczania barwnika fluoroscencyjnego pokaz ten możemy przeprowadzać po ciemku przy użyciu lampy ultrafioletowej co daje niesamowite wrażenie. Ten nietoksyczny polimer stosowany jest w kosmetyce jako zagęszczacz.

Ampułka z ferro-ciecz±


Ampułka  z ferro-ciecz± wykonana  z twardego plastiku jest całkowicie szczelna i odporna na uszkodzenia. Używaj±c silnego magnesu zademonstrować możemy niezwykłe wła¶ciwo¶ci ferro-cieczy, która pokaże nam  linie sił pola wytwarzanego przez magnes.

 

¬ródło: Educational Innovations [https://www.teachersource.com]
tłumaczenie: Eryk Rajch