Barometr Goethego Barometr Gothego

Jak przewidzieć zmiany pogody? Niektórzy ludzie przewidują pogodę na podstawie "łamania w kościach". Ale nie wszyscy są meteopatami. Lepszym urządzeniem do przewidywania zmian pogody jest barometr. Widoczne na zdjęciu szklane naczynie służy do określania zmian ciśnienia atmosferycznego i nazywane jest barometrem Goethego. Przy dużym ciśnieniu atmosferycznym poziom cieczy widocznej w wąskim naczyniu obniża się, a przy małym ciśnieniu - podwyższy się.

Jak widać, barometr Goethego składa się z dwóch pojemników (są to naczynia połączone), które wypełnia się wodą (najlepiej zabarwioną) w taki sposób, by pomiędzy tymi naczyniami nie było przepływu powietrza, ale by tej wody było w miarę mało. Większy pojemnik jest szczelnie zamknięty od góry, w ten sposób wypełniające prawie w całości ten pojemnik powietrze jest zamknięte. Jeśli od momentu wlania wody do pojemniczka, ciśnienie atmosferyczne się zwiększy, to woda znajdująca się w wąskim naczynku zostaje "wepchnięta" do środka (ciśnienia muszą się wyrównać!) co będzie widoczne w postaci obniżonego poziomu wody w wąskim naczyniu. W drugim, szerokim naczyniu, podwyższenie poziomu cieczy będzie niezauważalne na wskutek tego, że przekrój tego naczynia jest dużo większy od pierwszego. I vice versa, gdy ciśnienie atmosferyczne obniży się, poziom cieczy w wąskim naczyniu podniesie się.

Tak więc, po wysokości słupa cieczy w wąskim naczyniu można spodziewać się określonej pogody: podwyższony poziom cieczy - niższe ciśnienie - zła pogoda (zdjęcie poniżej).

niższe ciśnienie - zła pogoda

Z drugiej strony: niższy poziom cieczy - wyższe ciśnienie - dobra pogoda (zdjęcie poniżej).

wyższe ciśnienie - dobra pogoda

Wyjaśnijmy to nieco dokładniej.

Z powyższego opisu widać, że budowa takiego barometru jest bardzo prosta. Przy odrobinie pomysłowości można "sklecić" taki barometr z odpowiednio cienkiej rurki szklanej i szerokiej butelki, łącząc te elementy odpowiednio sztywnymi przewodami gumowymi. Spróbuj to sam!

Wadą tego barometru jest, z kolei, jego niedokładność.

Bardziej dokładne barometry, jakie się buduje to barometry Torriciellego, które są mniej dostępne w sprzedaży (ze względu na wykorzystywaną w nim rtęć) i drogie oraz barometry mechaniczne (aneroidy) - te są dosyć powszechne w sprzedaży i tanie.


Patrz także: inne zabawki, pojęcia i zjawiska związane:
Procesy termodynamiczne: Silnik Stirlinga
Ciśnienie: Kaczka pijaczka | Kula plazmowa | Młynek Crooksa | Nurek Kartezjusza | Parostatek puf puf | Silnik Stirlinga | Suszarka i piłka | Termometr miłości