Nikola Tesla

(1856 - 1943)

Urodził się w 1856 roku, w małej miejscowości Lika w obecnej Chorwacji, w średnio zamożnej serbskiej rodzinie chłopskiej.

Ojciec chciał z niego zrobić popa, jednak na skutek nacisku miejscowego nauczyciela, który wystarał się o stypendium dla Nikoli został on ostatecznie wysłany na studia inżynierskie.

Różnił się od większości dzieci, w wieku 12 lat znał na pamięć tablice logarytmiczne. Myśli często przerywane miał błyskami wizji, i aby od tego uciec, wymyślał wyimaginowane światy.

Kształcił się na Politechnice w Grazu i na Uniwersytecie Praskim. Pracował jako inżynier w Telefonii w Pradze i Paryżu.

Tesla był autorem 112 patentów, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to silnik prądu zmiennego, prądnica prądu zmiennego, autotransformator, pilot na podczerwień, dynamo rowerowe, bateria słoneczna, turbina wodna, transformator Tesli (cewka wyskonapięciowa) i świetlówka. Stworzył też podstawy teoretyczne konstrukcji radia i choć sam wynalazek radia przypisuje się Marconiemu, dopiero zastosowanie jego teorii umożliwiło rzeczywisty rozwój radiofonii i telewizji na świecie.

Jako pierwszy zrozumiał, że kluczem do upowszechnienia elektryczności jest prąd zmienny. Silnikiem na prąd zmienny nie mógł jednak w Europie nikogo zainteresować. Przeniósł się więc do Ameryki, ale nawet u Thomasa Edisona nie znalazł zrozumienia. Dopiero, kiedy jego patenty kupił George Westinghouse, zastosowanie prądu zmiennego umożliwiło gwałtowny rozwój sieci elektrycznej.