Dziennik Bałtycki, 6 sierpnia 2004 r.

Zabawa w fizykę

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można zobaczyć wystawę „Fizyka Zabawek”. Czynna jest codziennie w godz. 10-18. bilety w cenie: dzieci i młodzież 2zł, dorośli 4 zł, grupy zorganizowane 1 zł od osoby. PGS znajduje się przy ul. Powstańców Warszawy 2 – tuż przy wejściu na molo.

Która bateria jest większa? Ta z prawej? A może jednak są takie same? Złudzenie otrzymano dzięki szklankom wypełnionym-bądź otoczonym- wodą, które działają jak soczewki.

To spragnione zwierzątko to nic innego, jak tylko dwa wypełnione cieczą naczynia unoszące się, bądź opadające pod jej wpływem.

Co by się stał gdyby umieściło się metalowy długopis pomiędzy dwoma magnesami? Właśnie to, co widać na zdjęciu. Unosiłby się nad biurkiem!

Jeśli chcesz zmierzyć poziom własnej inteligencji przyłóż obie ręce do lezących na stoliku płytek i odczytaj wynik z elektrycznego wskaźnika.

Aby uzyskać światło z tej latarki nie potrzeba żadnych baterii. Należy jedynie szybko ściskać ja w dłoniach.


Lewitron – za tą skomplikowaną nazwą kryje się zabawka dająca wiele frajdy zwłaszcza odwiedzającym wystawę dzieciom. Dzięki magnetycznym właściwością platformy i bąka może on lewitować.


Oto Wahadło Newtona – cztery stalowe kulki zawieszone na dwóch żyłkach nadające się nie tylko do zabawy, ale także do analizy zachowania energii i pędu.

Fizycy pokazali nam, że świetlówka przytknięta do kuli plazmowej…świeci!

Miłym akcentem wystawy jest lampka z obracającymi się dookoła żarówki kolorowymi rybkami, które podświetlone dają ciekawy efekt. Zawdzięczamy to zjawisku konwekcji, czyli unoszenia pod wpływem ciepła.

Każdy, kto choć raz próbował złapać tą sprytną świnkę na pewno poniósł porażkę. To nie dlatego, że jest ona super szybka, ale po prostu jest jedynie obrazem tej prawdziwej, znajdującej się wewnątrz naczynia.


Jak ciepło jest dzisiaj na wystawie w PGS? Pokaże nam to termometr Galileusza wypełniony cieczami o różnej gęstości. Gdy jest zimno pływają one u góry naczynia, natomiast toną w cieplejszym otoczeniu.

Takie doświadczenie możesz przeprowadzić we własnym domu. Wystarczy lekką piłkę umieścić nad włączoną suszarką i już samemu można badać zjawiska fizyczne.

Masz ochotę zmierzyć poziom zaangażowania twojego partnera w związek. Sprawdź to termometrem miłości, który pokaże ci jak ciepłe jest jego ciało.

Nie wiesz, która jest godzina? Skorzystaj z takiego oto zegara. Żeby się dowiedzieć, należy zsumować małe kulki rozmieszczone wzdłuż trzech poziomych ramion. Nic prostszego!