Żużel
Dlaczego żużlowcy Unibaksu Toruń jeżdżą w tym sezonie poniżej oczekiwań?
Czy miasto powinno dodatkowo dofinansować toruńską Motoarenę?
Tomasz Bielicki, Wtorek, 20 Kwietnia 2010; aktualizowano: 20.04.2010 10:44
Impreza skrócona z powodu żałoby narodowej zakończy się już dziś. Podczas wielkiego finału zagra zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego z Nakła - Rafał Blechacz.
W Instytucie Fizyki UMK podczas festiwalu nie próżnują. W czasie poprzednich edycji rozgryzano tu już tajemnice magii Harry’ego Pottera, gdy przedmioty, a nawet ludzie unosili się w powietrzu, a także pokazywano jak można wytworzyć prąd z... cytryny lub ziemniaków. Ciekawskich nie brakowało.
Tym razem przygotowano specjalne atrakcje dla najmłodszych. Na drugim piętrze instytutu urządzono specjalny tunel edukacyjny. Śmiechy i okrzyki podekscytowanych maluchów słychać już z daleka. Na długim korytarzu panuje klimat jak w przedszkolu. Tutaj wszystkiego można, a nawet trzeba samemu dotknąć, poruszyć i obejrzeć. Dla dzieciaków przygotowano cały arsenał zabawek, które wykorzystują zasady fizyki. Kury, które same schodzą po kładce, dzięcioł, który zjeżdża po słupie i inne. Jest i budząca ogromne zainteresowanie maszyna, która, gdy pokręcić w niej korbkę powoduje, że piłka zawieszona między dwoma płaskimi talerzami zaczyna latać jak szalona.
- To maszyna elektrostatyczna, która rozdziela ładunki na dodatnie i ujemne. Ładunki wędrują do kondensatora, wewnątrz którego znajduje się kulka. Jeżeli dotknie do ujemnej części, to ładuje się ujemnie i odpycha ją w drugą stronę. Gdy dotyka dodatniej, ładuje się dodatnio i znów się odpycha - tłumaczy mgr Krzysztof Służewski z Zakładu Dydaktyki Fizyki Instytut Fizyki UMK. - Co roku staramy się przygotować takie niespodzianki dla dzieci. Zainteresowanie jest tak ogromne, że zapisy kończymy zawsze w ciągu 15 minut.
Dziś kolejna i już ostatnia odsłona festiwalowych atrakcji. Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki UMK zaprasza na pokaz metod i środków służących do prawidłowego ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu zbrodni. Uczestnicy będą mogli przekonać się na własnej skórze, że nie ma zdarzenia bez śladów, a zbrodnia doskonała nie istnieje. Początek pokazu, podczas którego każdy będzie mógł poczuć się Sherlockiem Holmesem, o godz. 12 na Wydział Prawa i Administracji UMK przy ul. Gagarina 15. Wstęp wolny.
Z kolei trzy godziny później w Instytucie Socjologii UMK, czyli w tzw. harmonijce, zostanie poruszony temat wszechobecność erotyzmu w mediach. Na kogo tak naprawdę chcemy patrzeć w reklamach? Na idealne, piękne osoby, czy na ludzi, w których możemy odnaleźć własne odbicie? Przyjrzymy się sposobom prezentowania ciała kobiecego i męskiego w mediach. Pokaz dla widzów powyżej 16. roku życia.
Na zakończenie dzisiejszego dnia w auli UMK wystąpi Rafał Blechacz. Zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego, który będzie najjaśniejszą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu. W Toruniu da tylko jeden koncert. Usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, a także m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Claude’a Debussy’ego. Występ poświęcony zostanie pamięci ofiar sobotniej katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Początek godz. 17.
WARTO WIEDZIEĆ
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.festiwal.torun.pl
Na część imprez festiwalowych obowiązują wcześniejsze zapisy.
Masz uwagi? Widzisz błąd? Zgłoś to administratorowi.
Tagi: Region, Toruń, Kultura, Patronat Nowości, Impreza, Nauka, Festiwal, Sztuka