Ziemia - nieco większe laboratorium fizyki

Układ Ziemia - Księżyc


Księżyc jest nieodłącznym towarzyszem Ziemi. Misje Apollo przywiozły kawałki księżycowych skał, przypominających skały obecne w zewnętrznej części Ziemi, czyli w płaszczu. Oznacza to, że te skały były kiedyś częścią Ziemi. Około 100 milionów lat uformułowaniu się, Ziemia została uderzona przez obiekt wielkości Marsa.


Kolizja wyrwała potężny kawał materii Ziemi, która jak się uważa, w ciągu 24 godzin utworzyła Księżyc. To był najbardziej gwałtowny dzień w historii Ziemi. Na początku swojej historii, orbita Księżyca znajdowała się bliżej niż dzisiaj. Obecnie oddala się o około 4 cm rocznie. Księżyc jest główną przyczyną pływów oceanicznych, które pomogły w wyjściu życia z morza na ziemię.
Dziwnym zbiegiem okoliczności rozmiary kątowe Księżyca widzianego z Ziemi są prawie takie same jak rozmiary kątowe Słońca widzianego z Ziemi.


Powyższe zdjęcie wykonała z powierzchni Księżyca jedna z misji Apollo. Trudno jest powiedzieć, czy to on towarzyszy Ziemi czy ona jemu.
Okres obrotu Księżyca wokół własnej osi jest taki sam jak jego ruchu orbitalnego wokół Ziemi; czyli tylko połowa Księżyca jest widoczna z Ziemi.


Taka korelacja nie jest unikatowa w Układzie Słonecznym; np. rezonans 2: 3 ruchu obrotowego i obiegowego Merkurego. Jednakże istnieją siły, które spowalniają ten ruch. Dla systemu Księżyc + Ziemia są to pływy oceaniczne, które absorbują energię i prowadzą do korelacji okresów obrotowych i obiegowych.

Księżyca nie odgrywa kluczowej roli wyłącznie w kwestii pływów na Ziemi. Symulacje wykazały, że bez Księżyca w ciągu 10 milionów lat oś Ziemi zaczęłaby się mocniej wahać. Innymi słowy, o wiele mniejszy i 81 razy lżejszy Księżyc, w stosunkowo niewielkiej odległości (około 10 obwód Ziemi) sprawuje funkcję stabilizującą na naszej planecie.


Podobnie jest w polinezyjskich łodziach, gdzie mniejsza łódź stabilizuje większą.


Śmieszny druciany rower pozostaje w równowadze dzięki małej kulce na drugiej stronie dźwigni.

Dowiedz się wiecej o układzie Ziemia-Księżyc

JW Player goes here

 

JW Player goes here



Tekst: GK
WWW: KS


Wideofizyka