Polscy archeolodzy, we współpracy z kolegami z Wielkiej Brytanii i USA dokonali epokowego odkrycia dla naszej wiedzy o pra-historii Europy badając dwa rodzaje ceramik z okresu około 5200-4800 lat p.n.e. z rejonu dzisiejszego Brześcia Kujawskiego. Jeden rodzaj ceramik był podziurkowany, jakby źdźbłem trawy a drugi, podobny – nie.


Source: "Nature"

Kluczem do odkrycia były pomiary za pomocą metod spektroskopii masowej.

Metoda spektroskopii masowej produktów spalania ma specyficzne zastosowanie do badania procesów biologicznych. Mierzone są względne stężenia dwóch stabilnych izotopów węgla 12C i 13C. Izotopy te są metabolizowane w różny sposób w różnych narządach zwierząt i w różnych procesach biologicznych. Inne są proporcje 13C i 12C w tłuszczu zwierzęcym, a inne w mleku tej samej krowy.

W „polskim” doświadczeniu badano proporcje kwasów tłuszczowych C16:0 i C18:0.  Kawałki ceramiki dokładnie umyto po czym sproszkowano i poddano znormalizowanym procedurom ekstrakcji za pomocą rozpuszczalników organicznych. Okazało się, że neolityczne ceramiki dziurkowane zawierały stosunkowo mniej  kwasów C18:0 niż prawie identyczne ceramiki, ale nie dziurkowane. Z dużą pewnością można stwierdzić, ceramiki dziurkowane miały kontakt z tłuszczami zawartymi w mleku, czyli służyły do odsączania zsiadłego mleka a ceramiki nie dziurkowane służyły do przechowywania mięsa.

 
Source: "Nature"

Czyli – nasi neolityczni przodkowie na Kujawach hodowali krowy i robili twaróg z ich mleka. Na dziś (01.08.2013) jest to najstarsze potwierdzenie neolitycznej mlecznej rewolucji w całej Europie.

Ot, jak można pra-pra-dziadkom zajrzeć do garnków


G. Karwasz, Gunsan, 01.08.2013   

Tekst: GK
WWW: KS