Przesunięcie Jagnięcia


Kiedy już się wydawało, że o atomie wodoru wiadomo wszystko, w 1947 roku niejaki W.E.Lamb i R.C.Retherford postanowili sprawdzić wynik Diraca. Użyli techniki mikrofal, dostępnej po wynalazku radaru (w którym brał udział Polak, prof.Groszkowski, Dhc PG).

Przesunięcie Lamba*, minimalne rozszczepienie najniższego poziomu wzbudzonego atomu wodoru, nie dało się wyjaśnić w żaden sposób, jak wprowadzając zupełnie nowy dział fizyki: elektrodynamikę kwantową.

Podstawowym wynikiem QED jest to, że próżnia nigdy nie jest pusta, ale wypełniona wirtualnymi cząstkami - pojawiającymi się nagle i zaraz znikającymi. Procesy te nie naruszają zasady zachowania energii, bo "pożyczka energii" znikąd jest bardzo krótka, tak jak to robi kasjer w banku, który rano, przed otwarciem okienka, uzupełnia manko.

Przesunięcie Lamba: struktura subtelna poziomu n=2 w atomie wodoru odpowiednio w opisie Bohra, Diraca oraz elektrodynamiki kwantowej (QED) uwzględniającej przesunięcia Lamba. Zniesiona jest degeneracja ze względu na liczbę kwantową j. [H. Haken, H.C.Wolf, Atomy i kwanty, PWN, 1996].


*lamb, czyli po angielsku jagnię. Piosenka o owieczce Marysi była pierwszym zapisem fonograficznym Edisona, ale to już inna historia.


© GK