Helikopter napędzany siłą ludzkich mięśni

Ziściło się marzenie Ikara, choć to nogi, a nie skrzydła napędzają ten latający pojazd!


Tekst: prof. dr hab. Helena Dodziuk

dodziuk10@vp.pl, ichf.edu.pl/person/dodziuk.htm

Jak pamiętamy, w greckim micie Ikar marzył o lataniu. Jego ojciec, Dedal zbudował więc skrzydła zlepiając pióra woskiem. Zafascynowany lotem Ikar zapomniał o ostrzeżeniu ojca, aby w locie nie zbliżać się do słońca. Leciał coraz wyżej, aż wosk się stopił, pióra pogubiły i odważny Ikar utonął w morzu, które dzisiaj nosi jego imię.

Ten mit przez wieki inspirował ludzi. Wikipedia wymienia szereg prób planowanych i/lub zrealizowanych przez ludzi lotów (Early_flying_machines). Wymienimy tu tylko kilka najważniejszych z nich zaczynając od latającej maszyny, dla której plany wykonał Leonardo da Vinci, balonu braci Joseph-Michel i Jacques-Étienne Montgolfier, którzy zbudowali balon wypełniony gorącym powietrzem, (wyniósł on Jacques-Étienne’a w powietrze na pierwszej publicznej prezentacji w dniu 4 czerwca 1783 r.) oraz samolot braci Wright, który pozwolił na pierwszy lot człowieka w dniu 17 grudnia 1903 roku wykorzystując maszynę cięższą od powietrza. 


Ostatnio, pierwszy pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni został zbudowany przez pracowników firmy AreroVelo: zbudowali oni śmigłowiec napędzany ruchem nóg człowieka, za który uzyskali ustanowioną 33 lata temu prestiżową nagrodę Sikorsky Prize. Warunkiem przyznania tej nagrody było stworzenie pojazdu poruszanego siłą ludzkich mięśni, który byłby w stanie  latać przez 60 sekund, osiągnąć wysokość 3 metrów w którymś momencie lotu i pozostać w obrębie 10 metrów kwadratowych powierzchni w trakcie lotu. Możesz przyjrzeć się tej, zakończonej  sukcesem próbie lotu na http://www.youtube.com/watch?v=syJq10EQkog.

 Układ html: K. Rochowicz