Multimedialny podręcznik do elektromagnetyzmu

dla uczniów gimnazjum

Kulka w polu elektrycznym




Między metalowymi okładki, podłączonymi do maszyny elektrostatycznej, powstaje pole elektryczne. Pośrodku, między okładkami, znajduje się obojętna metalowa, lekka kulka (piłka ping-pongowa owinięta aluminiową folią).

Pole elektryczne istniejące między płytkami indukuje (przesuwa) ładunki na powierzchni kulki: od strony płytki dodatniej indukuje się ładunek ujemny, od strony płytki ujemnej – dodatni. Ładunki różnych znaków przyciągają się: równoważące się ładunki dodatnie i ujemne na kulce są przyciągane przez okładki o przeciwnych ładunkach.

Jeśli kulka jest dokładnie w środku, siły przyciągania między płytkami a indukowanymi ładunkami z dwóch stron kulki doskonale się równoważą. Siły działające na te ładunki są takie same, przez co kulka pozostaje w spoczynku.

W momencie dotknięcia jednej z okładek przez kulkę, ładunek z okładki zostaje przekazany. Kulka posiadając ten sam ładunek co okładka jest automatycznie odpychana przez tę okładkę, jednocześnie będąc przyciągana przez okładkę z przeciwnym ładunkiem. W momencie zetknięcia z drugą okładką, kulka przejmuje przeciwny ładunek i sytuacja się powtarza.

Sytuacja będzie się powtarzać aż do rozładowania układu.