cez


cez


INFORMACJE OGÓLNE

Cez jest bardzo aktywnym chemicznie metalem (aktywność porównywalna do potasu). Na powietrzu bardzo szybko pokrywa się warstewką wodorotlenku i węglanu. Jest bardzo miękki, łatwo daje się kroić nożem. Sole cezu barwią płomień palnika gazowego na kolor fioletowo-różowy.

Cez wykazuje aktywność chemiczną podobną do potasu - na powietrzu w kilka sekund pokrywa się warstwą wodorotlenku i węglanu. Z tlenem tworzy ponadtlenek CsO2. W związkach występuje wyłącznie na stopniu utlenienia +1. Bardzo energicznie reaguje z wodą tworząc wodorotlenek CsOH i łatwo wypiera wodór z alkoholi tworząc alkoholany np. C2H5OCs. Rozpuszcza się energicznie w kwasach. Reaguje energicznie ze wszystkimi fluorowcami dając odpowiednie halogenki. Ogrzewany z wodorem tworzy wodorek CsH.


WYSTĘPOWANIE

Cez występuje w przyrodzie wyłącznie w postaci związków. W przyrodzie towarzyszy innym pierwiastkom 1 grupy. Jedynym znanym minerałem cezu jest polluks Cs2[Al2Si4O12]*H2O. Cez jest pierwiastkiem dość rzadkim - zajmuje 37 miejsce pod względem rozpowszechnienia w skorupie ziemskiej (w procentach wagowych).


IZOTOPY

izotopy

zawartość [%]

masa

spin

czas połowicznego rozpadu

sposób rozpadu

133Cs

100

133

7/2+

--

stabilny

134Cs

--

134

4+

2.0648 lat

ß

135Cs

--

135

7/2+

2300000 lat

ß

137Cs

--

137

7/2+

30.07 lat

ß

Znanych jest 56 izotopów cezu o liczbach masowych od 112 do 151. Stabilny jest 1 izotop o liczbie masowej 133.



ZASTOSOWANIE

Cez ze względu na silny efekt fotoelektryczny używany jest głównie do produkcji fotokomórek. Metal ten używany jest także w czujnikach promieniowania podczerwonego. W syntezie organicznej jest katalizatorem procesów uwadniania. Izotop 137Cs (źródło promieniowania gamma) stosowany jest w medycynie do zwalczania nowotworów . W pirotechnice do barwienia płomienia na niebiesko. Cez bardzo łatwo reaguje z tlenem i dlatego wykorzystuje się go w technice próżniowej do usuwania tego gazu. Promieniotwórczy izotop cezu to przydatny półprodukt reakcji jądrowych.

 


 

Materiały i zdjęcia wziąłem ze stron:

www.republika.pl/dydont/Cs.html

www.webelements.com/webelements/elements/text/Cs/xtal.html


Autor strony: Bartosz Jachacy


cez

<<<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ